Vhodná cvičení pro ženy podle tvaru jejich postavy

Aby bylo cvičení účinné, záleží na tom, zda cvičíme správně. Zatímco u jedné bude mnohem víc účinnější skákání přes švihadlo, druhá potřebuje uchopit činky. Pro jednu bude lepší těžší váha a menším počtem opakování, u druhé zase naopak lehká váha a více opakování. A některé dámy se budou muset zaměřit zase více na jiné partie.

Asi víte, že existují 3 typy postavy (somatotyp): endomorf, mezomorf a ektomorf.

  • Endomorf – zavalitá postava

  • Mezomorf – atletická postava

  • Ektomorf – subtilní postava

Pro laika může být složité najít svůj správný typ postavy. Protože i endomorf se může díky jídelníčku udržovat a mezomorf se může projíst k nadváze. Také je možné, že budete spadat do dvou typů, ovšem jeden vždy převažuje. Určit takto typ postavy nebývá snadné a je zapotřebí doplnit o mnoho dalších informací. Zda snadno nabíráte svalovou hmotu, jakou cca postavu jste měli v dětství, zda lehce přibíráte apod. Ovšem mimo těchto tří typů, lze ženskou postavu rozlišovat i podle tvaru.

K tvarům ženských postav patří: jablko, hruška, přesýpací hodiny, obdélník, převrácený trojúhelník a obrácený trojúhelník. I podle toho je možné se řídit a nastavit správný typ cvičení.

Postava obdélník

Bývá štíhlá, ale bez pasu. Při nabírání hmotnosti začne bříško vystupovat dopředu, jakoby byla žena v jiném stavu. Při cvičení se vyplatí zaměřit na šikmé břišní svaly a další cvičení na formování svalů břicha i trupu. Posilování je vhodné doplnit o pilates či jógu. Tento typ postavy má i Kate Middletonová, Gwyneth Paltrow a měla ji také princezna Diana.

Postava jablko

Vystouplý hrudník i břicho, ale štíhlé nohy a ruce. Tento typ postavy mohou mít i ženy, které v těhotenství nabraly hodně kilogramů. Chcete-li postavě vrátit opět harmonické proporce, doporučuje se procvičovat veškeré svalové skupiny – tedy celé tělo. Vhodné cvičení pro tento typ postavy je cvičení o vysoké intenzitě, například hiit, tabata, intervaly, kruhový trénink a další vysoce zátěžová cvičení.

Co nejvíce předklonů a cviků na břišní lis i zádové svaly, rovněž poctivé procvičení čtyřhlavých svalů stehenních a zapomenout nesmíte ani na ruce. Za dva měsíce uvidíte úbytek objemu a vytváření pasu. Důležité upozornění: pokud máte porušenou břišní stěnu – císařský řez, je lépe podobnou zátěž probrat nejdříve s lékařem.

Postava trojúhelník

Velice častý typ ženské postavy. Spodní část těla je širší než horní. Těmto ženám se tuk usazuje především na bocích a hýždích, jen výjimečně v pase či na zádech. Při shazování nadbytečných kilogramů jsou paradoxně první prsa, která se vytrácí, ale dolní část těla vzdoruje. Máte-li tento typ postavy, zaměřte se na spodní část těla: angličáky, dřepy s výskokem, výpady se závažím. To však neznamená, že máte cvičit pouze spodní část těla, bezpochyby cvičte i vršek a bříško, jen se víc zaměřte na problémové partie. Postavu tohoto typu má například Rihanna, Jennifer Lopez nebo Halle Berry.

Obrácený trojúhelník

Jde o chlapecký typ postavy, který je nejčastější u vyšších štíhlých žen. Vhodné je zvětšit objem svaloviny na stehnech. S tím může pomoci kolo či rotoped, ale i posilování. Příkladem tohoto typu postavy je třeba Cameron Diaz.

Přesýpací hodiny

Jde o postavu, po které touží každá žena. Má to ale jeden háček. Tento typ postavy se musí stále udržovat, má sklony k nabírání váhy. Při cvičení je důležité udržovat odpovídající tělesný tonus. Pro tento typ postavy je ideální tanec, plavání, aerobic a další cvičení včetně posilování, avšak bez zbytečně velké zátěže. Touto postavou se pyšní třeba Scarlett Johanssonová nebo Salma Hayek.

Fotografie: Classy, Mypurewellness