9 z 10 Čechů dělá během přípravy masa tuto zásadní chybu. Dodržujte jediný správný postup

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí kuřecí maso před jeho přípravou vždy omývá. Jedná se však o zásadní chybu, která může mít za následek velmi vážné zdravotní problémy.

Kuřecí maso patří mezi nejoblíbenější produkty, které najdete pravděpodobně v každé české domácnosti. Většina lidí si však neuvědomuje, že jeho omývání před přípravou není zrovna nejlepší nápad – tímto způsobem totiž můžete rozšířit nebezpečné bakterie po své domácnosti, a výrazně tak ohrozit své zdraví. Je proto důležité, abyste s tímto produktem zacházeli velmi opatrně a nepodceňovali tato rizika, říká doktorka Michelle Pugle.

Kuřecí maso je plné bakterií

Přestože kuřecí maso poskytuje stravitelné bílkoviny a další užitečné složky, může být pro lidské tělo také velmi nebezpečné (i když je čerstvé). Důvodem jsou především bakterie, které se nachází na jeho povrchu, a to konkrétně Campylobacter jejuni, jež se vyskytuje v trávicím traktu zvířat. Ta může mít na lidské tělo mnohem závažnější dopad než salmonela, která způsobuje většinu zoonotických infekcí u lidí. Nakažení se mohou potýkat v důsledku nakažení této bakterie s následujícími příznaky:

  • těžká otrava jídlem,
  • zvracení,
  • průjem,
  • dehydratace,
  • v extrémních situacích také sepse.

Jakmile tyto příznaky na sobě rozpoznáte, je vhodné se co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem, který vám pomůže stanovit diagnózu a následně určí léčbu.

Oplachování masa je nebezpečné

Abyste se vyhnuli potenciálním problémům a nakažení bakterie Campylobacter jejuni, je velmi důležité s masem správně zacházet. Tekoucí voda ji totiž nezničí, ale naopak opláchne, takže se snadno rozšíří po celé vaší kuchyni – může se dostat na sporák, nádobí, prkénko nebo také příbor a následně do vašeho těla. Riziko můžete výrazně snížit například tím, že zamezíte kontaktu potraviny s vodou a poté, co ho osaháte, si okamžitě umyjete ruce.

Chyby při rozmrazování masa škodí zdraví. Studená voda i lednička jsou součástmi bezpečných metod

voda ruce hygiena
Fotografie: Pexels

Dále je také důležité maso vložit opatrně na pánev a zbytečně s ním po své lince příliš nemanipulovat. Jakmile ho pak usmažíte, žádné riziko vám již nehrozí – bakterie totiž zahyne již po 15 minutách při teplotě 60 stupňů Celsia, takže jediné nebezpečí nastává, pokud je maso syrové, nedovařené nebo nedopečené. Vždy se proto před podáváním pokrmu raději ujistěte, že je hotový.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]