Diagnóza strádajícího těla podle zdravotního stavu nehtů: Rozštěpené, měkké i žluté nehty na něj upozorní

Fotografie: Depositphotos

Stav vašich nehtů může vypovídat mnohé o vašem celkovém zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte typické příznaky, může to být známkou něčeho závažnějšího.

Některé problémy s nehty mohou být důsledkem jiných, mnohem závažnějších problémů, které se týkají vašeho celkového zdraví, včetně nedostatku vitamínů a chronických onemocnění. Pokud jste si tedy na sobě všimli, že mění barvu, jsou náchylnější k praskání nebo se odlupují, raději se ujistěte, že je s vámi vše v pořádku. Je ovšem také možné, že za příznaky může stát malichernost, říká doktorka Cynthia Cobb.

Rozštěpené nehty

Hrubé, štěpící se nehty, které mohou také snadno praskat, jsou jednou z nejčastějších potíží postihující tuto část těla. Za problémem obvykle stojí přílišné namáčení a vysoušení nehtů – pokud se tedy týkají i vás, měli byste častěji používat rukavice, například při mytí nádobí. V některých případech mohou být také známkou hypotyreózy nebo nedostatku železa.

Měkké nebo slabé nehty

Nehty, které se snadno lámou nebo ohýbají, mohou být způsobeny nadměrným působením vlhkosti nebo chemických látek. Stejně tak za problémem může stát nedostatek vitamínů skupiny B, vápníku, železa nebo mastných kyselin.

Odlupující se nehty

Tento problém nejčastěji způsobuje vnější poranění samotných nehtů, zejména pokud je používáte jako nástroje v každodenním životě. Dále mohou být také důsledkem nedostatku železa a dehydratace, a proto vám s nimi dokáže pomoci dostatečný příjem vody a správně nastavený jídelníček. Můžete popřípadě používat i hydratující krém, a to nejlépe po každém mytí rukou či jejich vysušení.

plíseň na nehtech na rukou
Fotografie: Freepik

Žluté nehty

Pokud se vaše nehty zbarvily dožluta, může se jednat o určitý druh infekce nebo nějaký závažnější problém, včetně onemocnění štítné žlázy, lupénky nebo cukrovky. V tomto případě je vhodné konzultovat svůj stav co nejrychleji se svým praktickým lékařem, který odhalí jeho skutečnou příčinu a pomůže vám stanovit vhodnou léčbu – například užíváním esenciálního oleje z čajovníku nebo vitamínu E.

Černé linky

Mezi nejčastější příčiny černých linek na nehtech patří zejména úrazy nehtů, jako je nechtěné přibouchnutí dveří na prst. Ve vzácných případech však může k příznaku docházet také v důsledku lupénky, endokarditidy nebo melanomu nehtu. Pokud problém neodezní během několika týdnů sám od sebe, měli byste raději kontaktovat svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]