Kávový detox s sebou přináší i řadu nepříjemných příznaků

obrázek:independent.co.uk

Káva je nápojem, který dnes mnoho lidí pije v nezdravém množství. Není důvod mít výčitky, jestliže si dopřejte 2-3 šálky kávy denně, ale jestliže do sebe lijete jeden hrnek za druhým a bez kávy si nedokážete představit jediný den, pak je něco v nepořádku. V takovém případě už lze hovořit o závislosti na kávě, respektive na kofeinu.

Tato povzbuzující látka vám pomáhá mít více energie a být výkonnější, ale vaše tělo si na ni vytváří návyk, kterého může být obtížné se zbavit. Pokud to ale se svým zdravím myslíte vážně, je možná načase zkusit s pitím kávy přestat. Třeba alespoň na čas, než si vaše tělo zvykne na normální fungování, a následně můžete zařadit jen občas šálek kávy na chuť.

Bohužel je jasné, že každé odvykání vás bude něco stát. Toto jsou nejčastější příznaky, se kterými se lidé musí vypořádat.

Změna váhy

Je dost pravděpodobné, že vaše váha se změní, otázkou je spíše, jakým směrem. Káva sama o sobě funguje jako urychlovač metabolismu. Pokud jste tedy byli zvyklí pít třeba šest šálků silného espressa, pak vás s největší pravděpodobností čeká drobný přírůstek na váze. Tomu se ale samozřejmě dá včas zabránit tím, že zvýšíte svou fyzickou aktivitu a omezíte přísun nezdravých potravin. Jestliže jste ale denně vypili několik tučných latte, pak se po vyřazení kávy můžete těšit spíše na drobnou redukci hmotnosti.

Zhoršení koncentrace

Vaše tělo si zvyklo, že jste mu uměle vypomáhali, aby bylo nabuzené a plné energie. Tato pomůcka ale najednou chybí a tělo si s tím úplně neví rady. Musí se opět naučit fungovat bez pomoci. Nějaký čas mu to ale zabere, takže musíte počítat s tím, že během prvních týdnů se možná budete hůře soustředit.

Třes rukou

Tento symptom se objevuje skutečně jen u lidí, kteří byli na kofeinu dlouhodobě závislí. Kofein totiž funguje jako stimulant pro nervovou soustavu a jakmile jeho přísun vypadne, může na to nervová soustava reagovat i drobným třesem v rukou. Tento příznak by ale měl během pár dní odeznít.

Nejistota, podrážděnost, změny nálady

Jak už bylo řečeno, kofein působí na mozek a nervovou soustavu. Kofein si tam za dobu vaší konzumace kávy vybudoval své pevné místo a najednou chybí. Mozek je z toho přirozeně trochu v šoku, protože najednou v nervovém prostředí nastává nerovnováha, která může vést k výše zmíněným pocitům. Můžete se cítit obecně hůř, lehce depresivně, nejistě a podrážděně. Nebojte, všechny tyto projevy časem zmizí.

Jak příznaky zmírnit?

Představili jsme si několik nepříjemných projevů, která vás asi čekají. Jak je ale zmírnit? Prvním krokem je především to, že odvykání by mělo být postupné. To znamená, že není cílem ze dne na den všechno utnout, ale spíše si postupně zvykat na stále méně šálků, až kávu přestanete pít úplně. Tento proces klidně můžete rozložit do několika týdnů. Tímto stylem se vám podaří veškeré vedlejší efekty redukovat na minimum.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]