Obyčejně neobyčejný červený rybíz – bobulky plné zdraví

Kdo by neznal rybíz? Už jako malé děti jsme si jej se sestřenicí trhaly do mističky. Rozmačkaný vidličkou s cukrem byl nejlepší. Dost možná, že právě rybízu a dalším pokladům zahrádky vděčím za to, že jsem nikdy nebývala nemocná. Mňam. Už se mi sbíhají sliny na bublaninu.

Rybíz bezpochyby patří k nejčastěji pěstovanému ovoci. V našich klimatických podmínkách se mu skvěle daří a jeho výhodou je, že nám za poměrně málo práce poskytuje obrovský výnos plodů. Ať už se budeme bavit o rybízu bílém, černém či červeném, jeho konzumace je zdraví prospěšná. K mým favoritům patří však rybíz červený, proto bude dnes řeč právě o něm.

Rybíz a vitamíny

Rybíz je doslova naditý vitamíny. Bohatý je zejména na vitamín C, kdy jedna bobulka obsahuje cca 2 mg vitamínu C, 40 bobulí tak tedy pokryjte doporučenou denní dávku. Nachází se v něm i rutin, který je významný pro cévní systém. Ze skupiny vitamínů B jsou to: B3, B5 a dále karoteny, antioxidanty, vitamín A, stopové prvky a minerály – železo, vápník, hořčík, mangan, draslík.

Bobulky posilující imunitu

Veškeré jmenované látky nacházející se v rybízu prospívají zdraví. Některé prospívají vlasům, nervům, pokožce, nehtům a samozřejmě naší obranyschopnosti. Mimo to lze rybíz mlsat i v dietě. Ačkoliv se jedná o ovoce, má jeden šálek rybízu cca 63 kalorií a méně než 1 gram tuku. Po této dobrotě tloustnout nebudete.

Vláknina

Čeho má rybíz dostatek je vláknina, která usnadňuje trávení a reguluje funkci střev. Podílí se dokonce na snižování špatného cholesterolu.

Draslík

Šálek červeného rybízu obsahuje 305 miligramů draslíku, který reguluje krevní tlak a má vliv na svalové kontrakce. Nedostatek draslíku může způsobovat nepravidelný srdeční rytmus, slabost a svalové křeče.

Hořčík

Chrání kosti, nervy, svaly, srdce, reguluje hladinu cukru v krvi a zvyšuje imunitu. Dalšími zdroji hořčíku jsou mimo rybízu sušené meruňky, datle, banány, špenát, hrách, čočka, ořechy a ryby.

Vitamín C

Je důležitý nejen pro zdraví, ale i krásu, protože podporuje tvorbu kolagenu, který udržuje pokožku svěží, zdravou a krásnou. Mimo to pomáhá také při hojení ran. Jako antioxidant se tělu pomáhá zbavit volných radikálů. Pomáhá proti onemocnění srdce a rakovině.

Obrázek: pixabay.com