Dieta podle DNA – jak funguje a může opravdu pomoci s hubnutím?

Chtěli jste někdy vědět, zda je šálek ranní kávy pro vás to pravé ořechové anebo jestli zrovna vám ranní káva škodí? Jestli vaše tělo dává přednost tukům či sacharidům? Jak může určitá potravina ovlivnit vaše zdraví? Tak přesně to zjistit jde pomocí nutrigenomiky – vědní obor, jež se zabývá vztahy mezi jednotlivými složkami potravin a tím, jak na ně reaguje lidské tělo na základě genů.

V podstatě jde o to, jak naše geny ovlivňují různé metabolické pochody. Všichni jsme od svých rodičů a ti zase od svých rodičů a tak dále převzali nějakou rovnici, která se týká nejen barvy vlasů, očí, pokožky, výšky, dispozic k tloustnutí, ale i náchylnost třeba na srdeční onemocnění, cukrovku apod. Své geny změnit nemůžeme, ale prostřednictvím stravy je možné zajistit si celkové zdraví a pohodu tím, že těmto onemocněním nepůjdeme naproti.

Dieta podle DNA

Nutrigenomické testování, které se také nazývá genetické profilování, zkoumá geny podílející se na absorpci a metabolismu živin, na naší genetické schopnosti odstraňovat environmentální chemické látky a znečišťující látky, stejně jako na genetickou citlivost na chronický zánět a oxidační stres, které jsou klíčovými a hnacími silami mnoha zdravotních neduhů.

Nejedná se tedy o diagnostiku onemocnění, ale o vzdělávání lidí o jejich genetické síle a slabostech. Jakmile člověk zná svou genetickou stránku, pak může lépe rozhodnout o tom, jak bude jeho životní styl vypadat – skladba stravy a další.

Jak to funguje?

Nejdříve je to trocha vědy. Tyčinkou se dotyčnému vytřou ústa a odebere se vzorek slin, který je dále zkoumán v laboratoři. Podle toho se pak určí genetický profil, zda má člověk tendence přibírat, co mu škodí a dokonce i to, jaký typ pohybu bude pro něj nejlepší. Díky tomu pak skončí dohady, zda máte běhat, jezdit na rotopedu nebo raději zvedat železa. Nutrigenomika umožňuje zjistit, které potraviny či živiny budete potřebovat více nebo méně pro optimální zdraví.

Rovněž vám pomůže pochopit, zda jste citlivější vůči znečišťujícím látkám v životním prostředí. Dokonce, i když si myslíte, že vedete zdravý a vyvážený život, stále můžete těžit z nutrigenomiky. Pokud například celý den sedíte v práci, stravujete se za pochodu, vstáváte příliš brzy – mohla by vaše strava uvítat pár vylepšení.

Obrázek: pixabay.com