Vejce natvrdo krok za krokem. Ideální konzistence žloutku docílí jen málokdo

Fotografie: Depositphotos

Příprava vajec natvrdo se může zdát jednoduchá, ale pro někoho je to věda. Je důležité najít správný způsob, aby byla uvnitř tak akorát. Držte se návodu krok po kroku.

Jednou z nejcennějších surovin, kterou můžete přidat do svého každodenního jídelníčku, jsou vejce. Obsahují mnoho zdravých živin, tuků a bílkovin. Nejdůležitější z nich jsou antioxidanty zvané zeaxantin, lutein a také cholin, říká lékařka Natalie Olsen. Můžete jich sníst, kolik chcete, jsou velmi výživná. Ovšem většinu lidí otravuje jejich příprava. Z toho důvodu je zde průvodce, jenž řekne pravdu o vařených vejcích a také o tom, jak je správně připravit, aby vás jejich loupání již nestresovalo.

Správný způsob vaření vajec

I když se to zpočátku může zdát jednoduché, vaření vajec je celkem věda. Nechcete, aby byla příliš tekutá, zároveň příliš tvrdá, zkrátka tak akorát. Také vás předem děsí jejich loupání, jež může být doslova o nervy. Jak tedy docílit vajec natvrdo tak, aby jejich vnitřek byl podle vašich představ a zároveň vás nestresovalo jejich loupání?

  • Nejprve musíte přivést vodu do bodu varu a poté do ní vložit vejce.
  • Následně snižte plamen.
  • Pokud chcete vejce natvrdo, měli byste je vařit 11 minut, pokud naměkko, vařte je 6 minut.

Chcete-li podávat studená vejce, musíte je ihned vložit do ledové vody. Měla by vychladnout do 15 minut. Pokud máte čas, nechte je přes noc v lednici. Vejce oloupejte následující den pod studenou tekoucí vodou.

Jak dlouho můžete uchovávat vejce natvrdo?

Lidé věří, že vejce uvařená natvrdo lze skladovat delší dobu než vejce syrová, ale to je chyba. Syrová vejce můžete skladovat 4–5 týdnů, ale dbejte na to, aby vám některá omylem nepraskla. Uvařená vejce ve skořápce lze uchovávat v lednici 7–14 dní. V žádném případě vejce natvrdo nezamrazujte.

Fotografie: Pexels

Jsou lepší vařená, nebo syrová vejce?

Možná vás to překvapí, ale vždy je lepší konzumovat syrová vejce. Jen 2 syrové vaječné žloutky jsou stejně zdravé jako poloviční porce brusinek, asi 25 g, protože jsou plné antioxidantů. Jakmile vejce uvaříte nebo usmažíte, tato antioxidační kapacita se snižuje. Snažte se vyhnout míchaným vejcím, tím jsou zničeny všechny jejich živiny.

Zdroj: Healthline, Healthline