Vědci vyvinuli unikátní přístroj, který umí detekovat přítomnost koronaviru během několika vteřin

Fotografie: Freepik

Dechový test na COVID-19, vyvinutý ve Walesu, dokáže detekovat virus během několika sekund. Jedná se o zcela nové řešení, které by mohlo výrazně pomoci zdravotnickým zařízením i běžným občanům všech zemí.

Nový vynález

Dechový test na koronavirus byl vyvinut waleskou společností Imspex Diagnostics. Výzkum prováděný vědci, kteří se na něm podíleli, byl publikován v prestižním časopise a také na internetu.

Technologie používaná k identifikaci COVID-19 byla původně používána vědci k vývoji testů, které pomáhají diagnostikovat rakovinu plic a rozlišovat mezi bakteriálními a virovými respiračními infekcemi. Když však koronavirus zaútočil na celý svět, společnost se rozhodla zaměřit své pracovní úsilí na diagnostiku nové nemoci – COVID-19.

Jak funguje

Dechový test dokáže detekovat koronavirus během několika sekund. Jeho ovládání je velmi jednoduché. Pacient foukne do zařízení, které připomíná dechový analyzátor, a za okamžik obdrží výsledek testu. Vědci zdůrazňují, že dechový test na koronavirus je neinvazivní a pro odběr vzorku není nutná pomoc specializované osoby.

Jaká je účinnost?

Účinnost nového dechového testu na koronavirus byla testována u pacientů z nemocnic v Dortmundu a Edinburghu, na samém počátku pandemie.

Za práci byli zodpovědní vědci, kteří využívali nejen nově objevené zařízení, ale také jejich mnohaleté zkušenosti v oblasti toxikologie. Hlavním cílem výzkumníků bylo zjistit, zda nový dechový test na koronavirus dokáže odlišit COVID-19 od jiných respiračních infekcí.

Testování

Pacienti tedy museli dýchat a vhánět vzduch do zařízení. Vědci hledali těkavé chemikálie ve vydechovaném vzduchu, které by mohly poskytnout vodítko k tomu, se kterou konkrétní nemocí pacient bojuje. Díky testům bylo možné určit chemické vlastnosti charakteristické pro COVID-19, stanovit jejich příznaky.

Bylo zjištěno, že nové dechové testy na koronavirus jsou z 80% účinné. Právě v tomto procentu případů byli vědci schopni určit, zda testovaná osoba měla spíše COVID-19 než jinou respirační infekci nebo onemocnění, jako je astma nebo bakteriální pneumonie.

Kromě toho vědci také tvrdí, že identifikovali chemikálie, které mohou být zodpovědné za to, že COVID-19 bude mít závažný průběh nebo bude dokonce smrtelný.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]