Vyvarujte se nejčastějších chyb při péči o pleť nejen v zimě

Fotografie: Shutterstock

Přístupy k péči o pokožku jsou různé a často vychází z mylných předpokladů či doporučení, které mohou mít velmi negativní vliv na její zdraví. Existuje několik návyků, jež mnozí z nás v rámci péče o pleť aplikují, přestože ji mohou spíše uškodit.

Nejvíce pak trpí především pokožka obličeje, která je ze všech nejvíce namáhaná, a jež může nesprávnou péči ztratit svěžest a hydrataci včetně látek zabraňujících procesům stárnutí. Jakých návyků bychom se tedy měli vyvarovat?

Nesprávné návyky péče o pleť

Chyby, které děláme při péči o pleť, se zpravidla týkají pravidelnosti způsobu jejího čištění. Tkáně svrchní části pokožky potřebují dýchat a regenerují se především v noci, v relaxační době, kdy na ně působí jenom minimum škodlivých vlivů. Proto je také důležité správně odstraňovat nejen líčení, ale také usazeniny, které na pokožce ulpívají během dne. Důležité je především správné čištění a odličování. Vyhnout byste se měli především následujícímu:

  • nepravidelné oplachování a zbavování nečistot (zejména obličej by měl být omýván večer před spaním a ráno před nanášením přípravků)
  • používání nekvalitní kosmetiky
  • nešetrné mechanické odstraňování nedostatků (pupínky, mílie apod.), které vedou k zánětům
  • časté dotýkání se obličeje (zejména v případě, že nemáte zcela čisté ruce)
  • nezdravý životní styl zahrnující příliš tučnou stravu s nedostatkem živin, málo pohybu, kouření a pití alkoholu, ale také nízký příjem tekutin či nedostatek spánku

Jak se vyvarovat chyb v péči o pleť

Pokud chcete mít zdravou, svěží a krásnou pokožku, měli byste dodržovat několik specifických zásad popsaných níže.

Odličování při cvičení a spánku

Během cvičení jsou výrazně namáhány především potní žlázy vylučující sekreci. Tyto žlázy zase v noci umožňují správnou hydrataci rozšiřováním pórů, do kterých mohou pronikat účinné látky z krémů. Odlíčením před cvičením či spaním posílíte pokožku obličeje a umožníte jí tak správně dýchat. V opačném případě, tedy pokud ponecháte na jejím povrchu líčení, může docházet k nežádoucímu ucpávání pórů.

Čištění pokožky

Pokožku byste měli pravidelně čistit kvalitními kosmetickými přípravky. Nedoporučuje se používat běžné mýdlo ani sprchové gely, které vedou k jejímu vysušování. Pravidelně by měl být také aplikován peeling, ne však příliš často, jelikož by mohl pokožku podráždit a vést k poškození její svrchní vrstvy.

Aplikace pleťové kosmetiky

Při čištění i nanášení je důležité pořadí užívání kosmetiky. Nejdříve by měla být aplikována pleťová voda nebo mléko s čistící emulzí, až poté výživná mléka či krémy. Stejně tak před líčením by mělo být realizováno pročištění a ochrana. Stejná pravidla platí také pro opalovací krémy, jejichž použití se v teplých slunečních dnech silně doporučuje, jelikož sluneční paprsky způsobují zrychlené stárnutí pleti.

Suchá pokožka

Trpíte-li suchou pokožkou, je nutné se o ni pravidelně starat. Pleť je potřeba ošetřovat peelingem s hydratující složkou a částečkami, které odstraňují větší odumřelé části. Pro zdraví pleti je nutné hodně pít (často a v malých dávkách) a před spaním používat hydratační krémy či tělová mléka.


Řekněte ostatním, co si myslíte