Mykózu nehtů se nevyplácí podceňovat. Důsledná léčba a preventivní opatření jsou zcela nezbytná

Fotografie: Freepik

Mykóza nehtů je jedním z nejčastějších kožních onemocnění. Postihuje údajně až 30 procent celé populace. Je způsobena plísněmi, kvasinkami nebo dermatofyty. Nejsnadněji se lze nakazit v bazénech a na jiných veřejných zařízeních tohoto typu. Projevy tohoto onemocnění jsou velmi nepříjemné, objevuje se svědění a šupinatá kůže a také praskliny na nehtech nebo dokonce odpadávají celé kusy nehtů.

Mykóza se postupně šíří od okraje nehtu až k nehtovému lůžku. Nehet se postupně začne od okraje odlupovat a může dojít ke kompletnímu rozpadu nehtu. Nehty také mění svoji barvu – zbarvují se do žluta nebo do jemně nazelenalé barvy, což samozřejmě nepůsobí zrovna esteticky. Nemoc by se neměla podceňovat – šíří se rychle a je těžké ji vyléčit. Můžete také velmi snadno infikovat i ostatní členy domácnosti.

Pokud zaznamenáte příznaky mykózy, měli byste co nejdříve navštívit dermatologa. Nemá rozhodně smysl tuto návštěvu odkládat, mykóza se prakticky nedá vyléčit svépomocí.

Lékař by měl provést testy, aby přesně zjistil, které mikroby jsou za onemocnění zodpovědné. Předepíše také vhodné masti a někdy i perorální léky, které vám pomohou.

Terapie trvá několik týdnů až několik měsíců v závislosti na stupni vývoje onemocnění. Pokud léčba není úspěšná, může se přistoupit také k chirurgickému nebo laserovému ošetření.

Léčbu podpoříte i vlastní aktivitou

Správná péče o nohy je velmi důležitá, výrazně urychluje proces léčby a chrání před návratem onemocnění. Po umytí nohou je nutné je vždy důkladně osušit. Je třeba se vyhnout ponožkám z umělých materiálů. Nejlepší jsou bavlněné nebo bambusové, které navíc absorbují vlhkost. Pokud se vaše nohy hodně potí, používejte také speciální deodoranty. Není od věci nosit také hlavně kožené boty a často si vyměňovat vložky.

Prevence je základ

Vyhýbejte se všem příležitostem, kdy byste riziko mykózy ještě zvyšovali. K tomu patří:

  • Noste otevřenou obuv.
  • Používejte své přezůvky.
  • Vyhýbejte se chození naboso v prostorách bazénů atd.
  • Pravidelně dezinfikujte uzavřenou obuv.

Pomoc z přírody

I přírodní prostředky mohou účinně podpořit léčbu mykózy. Stojí za to přidat do vodní lázně éterické oleje s dezinfekčními a fungicidními vlastnostmi: levandule, rozmarýn, pelargónie nebo čajovník. Nohy můžete také pravidelně namáčet ve vodě s přídavkem jablečného octa nebo je mazat gelem z aloe vera.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]