Petrželový elixír ušetří léčebné výlohy i zdraví. Poradí si s ledvinovými kameny i menstruačními bolestmi

Fotografie: Depositphotos

Petrželový čaj nabízí skvělé zdravotní přínosy pro lidský organismus. Účinně vás ochrání před mnoha problémy a poskytne vám úlevu při nepříjemných nemocech.

Petrželový čaj je spojován s mnoha působivými zdravotními účinky, jako je například léčba a prevence ledvinových kamenů, úleva od bolestivé menstruace nebo také ochrana před infekcemi. Připravit si ho můžete velmi snadno, a to louhováním čerstvé nebo sušené rostliny v šálku horké vody. Nápoj poté stačí užívat v případě potřeby, nebo ho zařadit do svého pravidelného jídelníčku, což vám z dlouhodobého hlediska poskytne maximální účinky, říká doktorka Rachael Ajmera.

Ochrana před ledvinovými kameny

Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální usazeniny, které se tvoří v ledvinách a způsobují silnou, ostrou bolest zad, boku a žaludku. Pomáhá zvýšit objem moči, snížit vylučování vápníku močí a zvýšit kyselost moči, čímž může podpořit prevenci tohoto onemocnění a usnadnit jeho léčbu.

Dobrý zdroj vitamínu C

Petržel je bohatá na vitamín C – již jedna porce (zhruba 15 gramů) obsahuje přibližně 22 % doporučené denní hodnoty této složky, která hraje důležitou roli v prevenci nemocí a zdraví kůže. Její zvýšený příjem vám poté dodá ochranu před infekcemi, jako je zápal plic a nachlazení.

Protirakovinné účinky

Petrželový čaj je plný antioxidantů a dalších látek bojujících proti rakovinným buňkám. Jeho konzumace vám proto pomůže blokovat jejich růst a šíření, což je skvělou prevencí před vznikem tohoto nebezpečného onemocnění. Extrakt z této rostliny dokáže zabránit poškození DNA a snížit šíření buněk rakoviny prsu až o 41 %. Mějte vak na paměti, že vědci vyžadují více studií, které by tyto informace dokázaly potvrdit.

nať petržel
Fotografie: Freepik

Zklidnění menstruačních bolestí

Petrželový čaj se běžně používá jako přírodní prostředek pro léčbu problémů souvisejících s menstruací a nerovnoměrnou hladinou hormonů. Důvodem je především skutečnost, že rostlina obsahuje sloučeniny myristicin a apiole, jež mohou ovlivňovat produkci estrogenu, a pomáhat tak vyrovnávat hormony.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]