Lékaři důrazně varují před zvýšeným výskytem extrémně nebezpečných klíšťat v Česku. Takto se ochráníte

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Klíšťat se začínají čím dál častěji šířit po České republice. Pokud ho na sobě objevíte, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem.

Jak varuje portál ČHMI, aktivita klíšťat je v těchto dnech na velké části území České republiky opravdu mimořádná, což samozřejmě představuje vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Do ohrožení se prakticky dostává každý, kdo chodí pravidelně na procházky přírodou nebo sbírat do lesa houby. Současné počasí je pro ně dle serveru CNN ideální, a proto mohou být aktivní téměř kdekoli. Pokud byste ho na sobě spatřili, raději rychle k lékaři.

Pozor na množící se klíšťata po České republice

Nejde totiž jen o to, že se na vás přisaje a začne vám upíjet krev. Často totiž mohou také přenášet nebezpečná onemocnění, jako je například lymeská borelióza či klíšťová encefalitida, která při nevčasné léčbě může ohrozit váš život. Do styku s nimi přitom můžete přijít naprosto kdekoli v přírodě, ať už se jedná o rozhlehlé louky, nebo husté lesy. Kontrolovat byste měli pak i své domácí mazlíčky, protože zejména psi často běhají v různém roští a mohou se snadno schovat v jejich srsti.

Nejvyšší počet klíšťat přenášejících nemoci je aktuálně v Jihomoravském kraji, na Pardubicku, v Jižních Čechách a také na severu, uvádí portál Klíště. Za příčinou jejich nezastavitelného množení přitom má stát globální oteplování a čím dál rostoucí vlhkost a teplota po celém Česku. Vysoké riziko nákazy tak již není pouze na loukách a v lesích, ale například také i v obecních parcích, kam si lidé chodí odpočinout po těžkém pracovním dni.

klíště rostlina
Fotografie: Pexels

Lékaři potvrdili výskyt nebezpečných komárů kolem českých hranic. Přenášejí tato onemocnění

Většinou je však najdete ve stinných místech a tam, kde roste vysoká tráva. Pokud si tedy sednete na posekaný trávník, nemusíte se tolik bát, ale přesto byste neměli zapomínat na správnou prevenci. Ta se například týká používání repelentu a nošení delšího oblečení (což je však zejména během letních měsíců spíše nemožné). Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali, jak klíště správně odstranit a ochránit se před infekcemi.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]