Příznaky, které upozorní na to, že člověk skrytě prodělal covid. V těchto dnech jsou poměrně časté

Fotografie: Depositphotos

Mnozí ve vašem okolí byli diagnostikováni s Covid-19, ale vy se cítíte dobře. Možná patříte mezi šťastlivce, kterým se infekce vyhnula, ale možná o něm ani nevíte.

Pandemie covidunepolevuje ani po létě, kdy panovaly poměrně vysoké teploty. Nemoc stále překvapuje svým průběhem a příznaky, které se u pacientů objevují. Postupné mutace viru se snaží obejít ochranu, kterou poskytují vakcíny. Příznaky onemocnění se rovněž mění a mohou přetrvávat až dva roky po první infekci, říká lékařka Angelica Balingit. Vysvětlíme vám, jaké jsou příznaky prodělání covidu, ačkoliv si myslíte, že se vám nemoc vyhnula a vaše testy byly negativní.

6 příznaků, že jste se nakazili

Dr. William Schaffner, odborník na infekční choroby a profesor na Vanderbiltově univerzitě v Tennessee, uvedl, že u většiny zdravých lidí, kteří se nakazili koronavirem, se projevují typické příznaky infekce, které se neliší od silného nachlazení nebo chřipky. Kromě toho je 40 % lidí nakažených koronavirem zcela bez příznaků.

Dr. Ames Ajala, specialista na patologické a infekční nemoci a vedoucí výzkumný pracovník na Univerzitě Johnse Hopkinse, dodává: „Bohužel nelze se stoprocentní jistotou zjistit, zda příznaky, které se u vás projevily minulou zimu, byly Covid-19, nebo zda se jednalo o náhodný asymptomatický případ. Existují však určité příznaky, které jasně ukazují, že jste se koronavirem nakazil, a naštěstí pro vás jste to prodělal, aniž byste si to uvědomil.”

Někdy jste se cítili zadýchaní

Výzkum publikovaný v odborném časopise JAMA zjistil, že dokonce i zdraví lidé nakažení Covid-19 mají vážné potíže s dýcháním. Není zcela jasné, jak dlouho může tento příznak trvat, ale jisté je, že je způsoben zánětem plic. Přechodná dušnost je však nejasnějším příznakem, který může někoho zařadit mezi pacienty s koronavirem, aniž by byla diagnóza stanovena na základě testu.

Fotografie: Unsplash

Začaly vám vypadávat vlasy

Tato skutečnost nebyla v souvislosti s Covid-19 příliš studována, ale mnoho lidí, kteří se z viru vyléčili, uvádí problémy s vypadáváním vlasů. Je to způsobeno stavem známým jako telogenní vypadávání vlasů, které se však v předcovidové éře u mnoha lidí vyskytovalo systematicky v důsledku různých faktorů: těhotenství, extrémního stresu a náhlých výkyvů hmotnosti.

Byli jste silně nachlazení

V prvních dnech pandemie si lidé mysleli, že Covid-19 bude něco jako větší nachlazení nebo nanejvýš chřipka. O několik týdnů později se však vše změnilo k horšímu. S výjimkou pacientů, kteří byli s vážnými příznaky převezeni do nemocnic, se u lidí, kteří se nakazili, aniž by potřebovali zvláštní lékařskou pomoc, vyskytla mírná horečka, zimnice, kašel, dýchací potíže, fyzická únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, bolesti v krku, rýma nebo dokonce průjem, což jsou typické příznaky chřipky.

Došlo u vás ke ztrátě čichu a chuti

Ztráta čichu a chuti je velkým charakteristickým znakem Covid-19; ačkoli se tento příznak nevyskytuje u všech pacientů, Dr. Ajala poznamenává, že je úzce spojen s infekcí koronavirem. Údaje Americké akademie otolaryngologie a chirurgie hlavy a krku zjistily, že u pacientů s Covidem-19, kteří ztratili čich a chuť, se 27 % z nich zlepšilo přibližně do sedmi dnů a většina z nich se výrazně zlepšila do deseti dnů. Ztráta těchto smyslů je však možná i v případě těžké nemoci, mimo Covid.

Týdny vás trápí suchý kašel

Dalším příznakem Covid-19, který lidé, kteří se zúčastnili studie publikované v časopise JAMA, uváděli, je dlouhotrvající suchý kašel. Na rozdíl od nachlazení nebo chřipky je kašel způsobený koronavirem často suchý, bez hlenu. Nejnovější údaje ukazují, že 43 % zdravých lidí, kteří měli koronavirus bez diagnostického testu, trpělo tímto suchým a úporným kašlem po dobu 14 až 21 dní.

Cítíte se stále velmi unaveně

„Fyzické vyčerpání po silném nachlazení nebo chřipce odezní do dvou týdnů od úplného uzdravení. Pokud trpíte myalgií, ztuhlostí, necitlivostí a blíže neurčenými bolestmi po celém těle až 60 dní, jste určitě nakaženi Covid-19, aniž byste si to uvědomovali,” upozorňuje doktor Schaffner.

Pokud se cítíte dobře, nebuďte spokojení

Odborníci přiznávají, že Covid-19 je stále neznámý virus, který ve skutečnosti neustále velmi zákeřně mutuje. Osobní zkušenosti lidí, kteří překonali Covid-19, aniž by se dostali do nemocnice, natož na jednotku intenzivní péče, jsou pro výzkumníky infekčních chorob svatým grálem, který povede ke konečnému vítězství. Pokud jste si prošli všemi výše uvedenými příznaky a „přežili je“, nezapomeňte, že jste pravděpodobně nejhorší hrozbou pro lidstvo z nadměrného přenosu viru, a to nevědomky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]