Odblokování tepen pomocí vhodného jídelníčku. Mezi účinné potraviny patří i kvalitní tuky a ovoce

Fotografie: Depositphotos

Některé potraviny vám skutečně dokáží pomoci vyčistit tepny a ochránit vás tak před potenciálním nebezpečím. Stačí je přidat do svého pravidelného jídelníčku.

Pokud vás trápí ucpané tepny, nebo se pouze chcete před tímto problémem ochránit, můžete podniknout určité kroky pro správnou prevenci. Důležité je především dodržovat správný stravovací režim, který je klíčový pro zdravý krevní oběh a celkový chod lidského těla. Naopak však existují také potraviny, které problém mohou zhoršovat a zvyšovat tak riziko nebezpečných nemocí, říká doktor Adam Bernstein.

Přirozené čištění tepen

Váš stravovací plán je klíčovou součástí udržení zdraví srdce po celý život, včetně prevence vzniku plaků v tepnách. Pokud se chcete ochránit před problémy, měli byste se zaměřit na konzumaci především rostlinných potravin a zdravých tuků – naopak je důležité vyvarovat se nasyceným tukům, které zpravidla obsahuje maso a další živočišné produkty. Pozor byste si poté měli dávat také před mléčnými výrobky, rybami a vejci. Pro udržení tepen v co nejlepší kondici je velmi důležitý pohyb, proto se ho snažte zařadit do svého každodenního života.

Správná strava vás ochrání

Pokud se chcete vyvarovat hromadění plaku v tepnách a vyššímu riziku srdečních onemocnění, měli byste dodržovat následující kroky:

  • Jezte více ovoce a zeleniny, které vám pomohou získat rozmanitý přísun živin.
  • Přidejte do svého jídelníčku více kvalitních tuků – jedná se zejména o nenasycené tuky, které obsahují olivy, ořechy, avokádo a ryby.
  • Omezte zdroje nasycených tuků, zejména tučné maso a mléčné výrobky.
  • Přestaňte jíst umělé zdroje transmastných kyselin, jsou často obsaženy ve zpracovaných a balených potravinách, jako jsou sušenky a koláče.
  • Zvyšte příjem vlákniny, ta pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a prospívá trávení. Získat ji můžete především ze zeleniny, čočky, fazolí a ovsa.
zelenina
Fotografie: Pixabay
  • Zvyšte příjem celozrnného pečiva, a pokud jíte těstoviny a rýži, snažte se vybírat minimálně zpracované varianty.
  • Omezte cukr a sůl – příliš mnoho přidaného cukru může mít obecně negativní vliv na vaše zdraví. Stejně tak byste si měli dávat pozor před solí a raději ji nahradit čerstvými bylinkami.
  • Snižte příjem vysoce zpracovaných potravin, tyto výrobky jsou velmi škodlivé a mohou zvyšovat riziko srdečních onemocnění a nadváhy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]