Krevní skupina má značný vliv na zdraví. Některé skupiny jsou náchylnější k jistým onemocněním

Fotografie: Freepik

Mnoho z nás možná ani netuší, jak moc krevní skupina dokáže ovlivnit zdraví. Většinou, když se řekne krevní skupina, jde pouze o oblast darování krve, nebo naopak o potřebu transfuze. Jinak je krev lidmi neřešená, je to škoda či dobře? Věřte nebo ne, ale krevní skupina může mít velký vliv na lidské zdraví.

Krevní skupina

Jak může krevní skupina ovlivnit zdraví si řekneme za malou chvíli. Nejdříve prozradíme, co to ta krevní skupina je. Zjednodušeně řečeno, krevní skupina jsou naše vlastní a jedinečné červené krvinky. Většinou o ní mluvíme pouze tehdy, když chceme darovat krev. Tu můžeme darovat pouze tomu, kdo má krevní skupinu stejnou jako my. Ovšem, existují i takové případy, kdy má člověk takzvanou univerzální krev nazývanou skupina 0.

Krevní skupiny jsou čtyři: skupina 0, dále skupina A, B a poslední AB. Nebudeme zacházet do detailů a očíslujeme si je čísly, 1 – 0, 2 – A a tak dále. Takové krevní skupiny mohou ovlivňovat naše zdraví, jak?

Onemocnění srdce

Velmi dobrá zpráva pro lidi s krevní skupinou číslo jedna je, že máte nižší riziko srdečního onemocnění. Nižší riziko infarktu a jiných srdečních chorob. Odborníci a lékaři si nejsou přesně jistí proč se tomu tak děje, ale přiklání se k faktu, že jiné krevní skupiny mají vyšší pravděpodobnost zvýšeného cholesterolu s nízkou hladinou cholesterolu.

Riziko rakoviny slinivky břišní a žaludku

Lidé s krevní skupinou 2, 3 a 4 jsou bohužel více ohroženi rakovinou slinivky břišní než lidé s krevní skupinou 1. Naopak lidé s krevní skupinou 2 mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny žaludku. Úzce se s touto skutečností pojí sklony k infekci způsobenou bakterií H. pylori. Jedná se o bakterii, která způsobuje zánět, vředy a pokud nejsou onemocnění řešená, mohou vyústit v rakovinu žaludku.

Špatná paměť

Všimli jste si někdy, že máte horší paměť než ostatní? Pokud dostatečně čtete a pravidelně trénujete svou paměť, a i tak si všímáte špatné paměti, lidé s krevní skupinou číslo 4 jsou bohužel postižení těmito potížemi nejčastěji. I přesto je dobré tuto skutečnost konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Fotografie: Pixabay

Stres

Jistě víte, že stres je způsobený hormonem zvaným kortizol. Lidé s krevní skupinou 2 mají obvykle tohoto hormonu více, než ostatní skupiny. Může pro vás být mnohem těžší zvládání stresových situací. Není ale nemožné se tomuto problému postavit a začít s ním bojovat. Jistě to zvládnete a najdete svůj způsob, jak se stresu zbavit.

Cukrovka

Cukrovka druhého typu se objevuje nejčastěji u lidí s krevní skupinou 2 a 3. Bohužel důvody zatím nebyly přesně zjištěny, proto probíhají další výzkumy.

Fotografie: Pixabay

Mrtvice

Úzce spjaté riziko mrtvice se spojuje s krevní skupinou 4. Lékaři jsou přesvědčeni, že riziko se stupňuje kvůli větší pravděpodobnosti vzniku krevních sraženin než běžně u jiných krevních skupin.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]