Domácí metody léčby vdovského hrbu. Minimálně změnu držení těla zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

Vdovský hrb odkazuje na zakřivení páteře, se kterým se dnes potýká mnoho jedinců. Příznaku se však můžete zbavit poměrně snadno a bez invazivní léčby.

Vdovský hrb je zastaralý název pro zakřivení páteře, které způsobuje, že horní část zad vypadá zaoblená nebo shrbená. Jedná se o velmi nepříjemný příznak, který dokáže jedinci velmi snadno snížit sebevědomí a způsobit mnoho potíží. Naštěstí se ho však můžete poměrně snadno zbavit, a to podle lékaře Timothy Gossett přijmutím určitých kroků domácí léčby.

Typické příznaky vdovského hrbu

Lidská páteř má přirozené zakřivení, díky kterému můžete stát vzpřímeně a zůstat při tom v rovnováze. Jakmile je však úhel páteře mimo typický rozsah, dochází ke vzniku vdovského hrbu (neboli kyfóze), což může dále způsobit nepříjemné příznaky a samozřejmě také snížit sebevědomí jedince. Mezi nejčastější známky problému patří:

  • zaoblená ramena nebo hrb na zádech,
  • bolest nebo ztuhlost zad,
  • neustálý pocit únavy,
  • zvýšené potíže s fyzickými úkoly, jako je chůze, pohled nahoru nebo vstávání ze sedu,
  • pocity necitlivosti nebo mravenčení v nohou,
  • dušnost nebo potíže s dýcháním,
  • trávicí problémy, jako jsou potíže s polykáním nebo reflux kyseliny či
  • problémy s kontrolou močového měchýře nebo střev.

Čím je pak úhel zakřivení páteře větší, tím intenzivnější také bývají příznaky tohoto nepříjemného onemocnění. Ostatně problémy s bolestí zad jsou v dnešní době velmi rozšířené, na webu ZdravéStravování jsme již například dříve psali o tom, jak se zbavit bolesti v krční páteři pomocí tenisového míčku.

Domácí léčba problému

Existuje několik možností léčby vdovského hrbu, z nichž tou nejdůležitější je správné držení těla. To zahrnuje zejména sezení rovně a vypnutí hrudníku během chůze. Jedná se o nejefektivnější faktor, který vám dokáže pomoci napravit zakřivení páteře, a navíc si tímto způsobem snadno zvednete sebevědomí. Stejně tak je důležité pravidelné cvičení, a to zejména v oblasti horní části zad. Neméně užitečná je poté jóga, díky které zvýšíte svou flexibilitu a posílíte také svaly na zádech a v jádru břicha.

Tlakové body na rukou jsou klíčem k úlevě od bolesti. Zmírní i nevolnost a ochrání před nemocemi

podložka svaly jóga
Fotografie: Pexels

Pokud by byly bolesti příliš velké, pak je dobré zaměřit se na užívání vhodných léků, ovšem základem léčby problému jsou výše uvedené faktory. Léky pouze oddálí problém a mohou vést ke stagnaci regenerace. Lépe se například osvědčila fyzikální terapie, během které vám odborník pomůže dostat tělo zpět do formy a zpevnit potřebné části. V některých případech pak může být dle chirurga z Boston Medical Center Christophera Bono nutná i chirurgická operace.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]