Příznaky roztroušené sklerózy lze zkrotit pomocí těchto domácích triků. Ušetříte si návštěvu lékaře

Fotografie: Depositphotos

Roztroušená skleróza je neurologická porucha, na niž neexistuje žádný lék. Je však možné zmírnit její příznaky, aby negativně neovlivňovala váš každodenní život.

Roztroušená skleróza je chronické onemocnění postihující centrální nervový systém, kdy pociťujete nepříjemné příznaky, které ovlivňují váš každodenní život. K roztroušené skleróze dochází ve chvíli, kdy imunitní systém napadá myelin, ochrannou vrstvu kolem nervových vláken, vysvětluje Heidi Moawad. Bohužel v současné době neexistuje žádný lék, který by roztroušenou sklerózu dokázal vyléčit.

Příznaky roztroušené sklerózy

Mezi běžné příznaky roztroušené sklerózy patří především únava, asi 80 % všech pacientů s roztroušenou sklerózou hlásí silnou únavu, která jim ztěžuje plnění jejich každodenních povinností. Únava však provází i řadu jiných zdravotních problémů, například je příznakem vysoké hladiny cukru v krvi, o čemž jsme psali na ZdravémStravování.

Stejně tak toto vážné onemocnění způsobuje potíže s chůzí v důsledku necitlivosti dolních končetin, včetně chodidel, problémy s rovnováhou, svalovou slabost a spasticitu a potíže se zrakem. Problémy s viděním jsou často jedním z prvních příznaků roztroušené sklerózy, uvádí dále Heidi Moawad. Mohou postihnout jedno nebo obě oči. Potíže mohou nejdříve přicházet a odcházet ve vlnách, ale časem se budou zhoršovat. Dále můžete pociťovat i neschopnost pořádně mluvit. Roztroušená skleróza totiž ovlivňuje i řeč tím, že způsobuje léze v mozku.

Artritidu lze porazit i díky vhodnému jídelníčku. Mezi účinné pomocníky patří i česnek a zázvor

Léčba vzplanutí příznaků

Příznaky roztroušené sklerózy mohou přicházet a odcházet. Jakmile se znovu objeví, říká se tomuto období vzplanutí. Jak již bylo zmíněno, na nemoc neexistuje v současné době žádný lék, ale je možné roztroušenou sklerózu léčit tak, aby nedocházelo ke vzplanutí příznaků. To však záleží na mnoha faktorech, například na typu a závažnosti symptomů, jak píše server Healthline.

silná únava
Fotografie: Freepik

Mírné příznaky nevyžadují žádný zásah, zpravidla je dobré vyčkávat, zdali symptomy odejdou samy. U závažnějších příznaků, jako je extrémní slabost, může lékař doporučit:

  • Užívání kortikosteroidů
  • Injekční lék používaný v případech, kdy nezaberou kortikosteroidy
  • Výměnu plazmy
  • Regenerační rehabilitace

Ačkoli strava nemůže vyléčit roztroušenou sklerózu, některé změny ve vašem jídelníčku vám mohou pomoci zvládnout příznaky onemocnění, jak radí Jillian Kubala. Ideální strava by měla mít vysoký obsah antioxidantů, vlákniny, dostatečné množství vápníku a vitamínu D, stejně tak by měly být vynechány potraviny, které jsou spojovány s chronickým zánětem a jinými negativními zdravotními výsledky, nebo ty, které ztěžují vaši každodenní aktivitu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]