Bolest zad a páteře: Zbavit se jí můžete, aniž byste museli překročit práh vašeho domova

Fotografie: Pixabay

Určitou bolestí zad trpí desítky milionů lidí po celém světě. Abyste však tento problém vyléčili, nemusíte neustále kupovat nové léky proti bolesti.

Bolest zad je nepříjemný problém, který může nepěkně narušit váš každodenní život. Jeho příčinou nejčastěji bývá nedostatek pohybu, nesprávná strava a především také sedavý způsob života. Tyto nezdravé návyky negativně ovlivňují zdraví a především také držení těla a páteře, která může v důsledku slábnout. Abyste si však od bolestí zad ulevili, nemusíte neustále kupovat nové léky proti bolesti – skvěle vám totiž postačí tyto jednoduché přirozené způsoby, říká lékař William Morrison.

Uvolněte páteř správným cvičením

Nejlepší lék proti bolesti zad je uvolnění páteře správným cvičením, tedy zejména jógou a osvědčenými protahovacími technikami. Pokud si však chcete ulevit co nejdříve, lehněte si na podlahu, pod kolena si dejte srolovaný ručník a na stehna měkký polštář. Nyní začněte zvedat trup, předkloňte se a co nejvíce klesněte dolů, abyste se hlavou dotýkali polštáře. V této poloze odpočívejte alespoň 5 minut.

Uvolněte zádové svaly

Uvolnění zádových svalů je při bolesti zad stejně tak důležité jako uvolnění páteře. Připravte si tvrdý úzký polštář a poté si lehněte rovně na zem. Polštář si nyní vložte pod hýždě tak, aby vás vyvýšil alespoň 20 centimetrů nad zem, a poté nechte záda klesnout co nejvíce dolů. Vaše ruce by měly zůstat ležet na zemi a pozici byste měli držet nohama (ty by měly být také trochu vyvýšené). V této poloze setrvejte 5 minut.

Namočte si nohy do slané vody

Připravte si lavor nebo kbelík, naplňte ho horkou vodou a přidejte do něj půl šálku mořské soli. Roztok pořádně promíchejte a následně si do něj vložte nohy na 5–7 minut. Nakonec si nohy umyjte, osušte a nechte je chvíli zabalené v ručníku. Sůl se při rozpouštění ve vodě začne rozkládat na hořčík a síran, což jsou minerály, které pomáhají zklidňovat nervy a uvolňovat svalové křeče. Pomocí této koupele je budete moci lépe vstřebat a posílit tak své tělo.

Sedněte si na tenisový míček

Sedněte si na zem a pod jednu polovinu svých hýždí si položte tenisový míček. Ruce položte za sebe, začněte se na míčku pohybovat dopředu a dozadu, dokud nenajdete místo, odkud vychází bolest, a poté proces opakujte na druhé noze. Tento druh masáže vám pomůže uvolnit hýžďové svaly a stimulovat krevní oběh v dolní části zad, což je pro úlevu od bolesti nezbytné.

Fotografie: Pixabay

Připněte si kolík na ušní lalůček

Pokud se zajímáte o zdraví těla, určitě jste již také slyšeli o akupunktuře, tedy pradávné léčbě z čínské tradiční medicíny. Podle ní lze stimulovat bolest zad a další běžné problémy stlačením určitých tlakových bodů po těle – a právě ušní lalůček je jedním z nich. Jednoduše si na něj připněte kolík, nechte ho působit 5 sekund a poté tento způsob opakujte pětkrát na obou uších.

Masírujte místo levandulovým esenciálním olejem

Většina přírodních esenciálních olejů přináší zklidňující, protizánětlivé a stimulační účinky, které účinně pomáhají zmírnit bolesti zad, kostí, kloubů a páteře. Vezměte si polévkovou lžíci ořechového, kokosového nebo ricinového oleje, přidejte do ní kapku levandulového esenciálního oleje a směsí masírujte všechna bolavá místa na zádech. Tuto léčbu můžete provádět klidně každý den, dokud bolest neustoupí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]