Příznaky roztroušené sklerózy není radno ignorovat. Patří mezi ně i bolesti a problémy se spánkem

Fotografie: Depositphotos

Roztroušená skleróza představuje nebezpečný problém, který může mít vážný vliv na váš život. Pokud se objeví příznaky, raději vyhledejte lékaře.

Roztroušená skleróza je obávané onemocnění, které postihuje nervy a způsobuje postupně zhoršující se příznaky, jako je únava, potíže s ovládáním těla a neschopnost řeči. Ačkoli v současné době neexistuje žádná léčba onemocnění, pokud ho rozpoznáte včas, můžete se dle lékařky Heidi Moawad naučit za pomoci doktorů lépe zvládat příznaky.

Nejčastější příznaky roztroušené sklerózy

Jak dále vysvětluje doktorka Moawad, pacienti trpící roztroušenou sklerózou pociťují celou škálu příznaků, protože onemocnění narušuje komunikaci mozku s tělem a orgány. To následně vede k neschopnosti organismu regulovat různé procesy a vykonávat činnosti tak, jako tomu bylo doposud. Většina symptomů se navíc může kvůli povaze onemocnění velmi lišit od člověka k člověku. Stejně tak se často liší i svou závažností a frekvencí jejich vypuknutí (mohou se objevit klidně ze dne na den).

Typická je při roztroušené skleróze častá únava, která postihuje přibližně 80 % pacientů a může se objevit i po vydatném spánku. Stejně tak se mohou objevit i problémy s chůzí, necitlivost nohou nebo chodidel, svalová slabost a potíže s viděním – ty však mohou postihnout buď jedno, nebo obě oči, vysvětluje souhrnná studie, přičemž se jedná o faktor, který může vlivem léčby či spontánně vymizet.

Artritidu lze porazit i díky vhodnému jídelníčku. Mezi účinné pomocníky patří i česnek a zázvor

Bolest a problémy se spánkem

Mezi další typické příznaky roztroušené sklerózy patří také problémy s komunikací, neboť onemocnění způsobuje léze v mozku, které mohou ovlivnit řeč, uvádí studie z roku 2023. Ty se ve většině případů pohybují od mírných po těžké a bohužel je ve většině případů léčit nelze. Dále se pak mohou objevit také akutní a chronické bolesti celého těla (chronickou bolest zmiňuje dle studie amerických vědců 50–75 % pacientů). Objevit se může třes a kognitivní problémy zahrnující ztrátu koncentrace, paměti a schopnosti plně přemýšlet.

Fotografie: Depositphotos

Někteří pacienti také uvádí potíže jako neschopnost žvýkat a polykat potravu, kvalitně se vyspat a celkově problémy se spánkem, jak uvádí lékař Graham Rogers. Co se pak týče rizikových faktorů, pozor by si podle Healthline měli dávat především ti, u kterých se onemocnění objevilo v rodině, mají obezitu, trpí často infekcemi nebo pravidelně kouří. Stejně tak může být vyšší riziko u těch, kteří se již potýkají s určitým onemocněním.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]