Varovné signály na jazyku, kterými nás tělo informuje, že s ním není něco v pořádku

Lidský jazyk nás dokáže včas varovat před mnoha problémy. Nedostatek vitamínů, málo železa v těle nebo začínající rakovina, na to všechno vás může upozornit vaše tělo dříve, než bude pozdě. Stačí si jen zapamatovat, jaké signály vám jazyk dává a naučit se je rozpoznat.

Vyplazovat jazyk je nezdravé, ale občas byste to měli vyzkoušet. Nejčastěji ho zřejmě ukazujete na návštěvě u doktora. Ale vyšetření jazyka můžete provést i svépomocí v zrcadle. Pečlivě se podívejte na to, co vidíte. Pokud rozpoznáte některý z těchto symptomů, navštivte lékaře. Jazyk je totiž takovým malým zrcadlem lidského těla.

Nezvyklé a nepřirozené zabarvení

Pokud na vás z úst svítí jazyk rudý a lesklý jako jahodový džus, dejte si pozor. Vašemu tělu nejspíše chybí B12 a železo. Tyto látky jsou totiž nezbytné pro vytváření miniaturních hrbolků na jazyku. Pokud je nemáte a váš jazyk se stane hladkým, chybí vám přesně tyto vitamíny.

Další barvou, na kterou byste si měli dát pozor je hnědá nebo černá. Taková barva totiž v ústní dutině nemá co dělat. Naštěstí indikuje celkem snadno řešitelný problém. Pokud je váš jazyk nahnědlý nebo načernalý, znamená to, že konzumujete příliš vysoké množství kávy, čaje, hodně kouříte, nebo zanedbáváte orální hygienu. Začněte tím, že jazyk budete čistit speciálním kartáčkem. Pijte méně kávy a čaje a nechte kouření. Vše se vrátí do normálu.

Fotografie: Freepik

Neobvyklá struktura

Pokud váš jazyk vypadá, jak kdybyste právě snědli cottage nebo tvaroh, možná vám v ústech kvasí infekce. Nejčastěji jsou to afty. K tomu většinou dochází během léčby antibiotiky, které narušují přirozenou rovnováhu bakterií v těle, dokonce i v ústech. Afty většinou doprovází změna chutí a bolest. Nejrizikovější skupinou jsou lidé s cukrovkou, autoimunitními chorobami a malé děti.

Dalším varovným signálem jsou vrásky a popraskaná kůže na jazyku. Nejčastěji se objevují vlivem věku, a to i na jazyku. Ale mějte se na pozoru. Někdy také tato změna v struktuře může ohlašovat plísňovou infekci uvnitř vašeho jazyka.

Pokud v ústech pociťujete pálení, bolest a nepříjemný zápach, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nebezpečné jsou i malé bílé tečky. Pokud nezmizí během jednoho či dvou týdnů, konzultujte s odborníkem. Mohou varovat před rakovinným bujením v těle. Totéž platí o malých červených bolácích. Ty mohou být symptomem rakoviny úst.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]