Kvalitní spánek pomůže nejen k získání energie, ale také při hubnutí

Spánek je klíčovým procesem pro detoxikaci a ozdravení organismu. Tyto procesy se spouští díky hormonu melatoninu, který je vylučován během tmavé části dne. Pokud ale nedokážete usnout před půlnocí, tato schopnost organismu bývá často narušena, což se projevuje mimo jiné špatnou pletí a nadváhou. Naštěstí existují způsoby, jak čisticí funkci organismu podpořit.

Podle vědeckých výzkumů by člověk měl jít do postele nejlépe dvě hodiny před půlnocí, aby se spustil detoxikační mechanismus, který v tom případě nastává mezi jednou a třetí hodinou ranní. Pokud jsme ale noční ptáci, nebo z nějakého jiného důvodu nechceme chodit spát tak brzy, nemusíme se smiřovat s negativními důsledky, které naše jednání způsobí.

Příroda nám kromě melatoninu nadělila i několik dalších možností, jak každodenní očistu těla podpořit. To nám pomůže zůstat v kondici, i když nebudeme spát zrovna se slepicemi. A ani to není nic odporného, aby se k tomu musel člověk přemáhat. Stačí pár chutných bylinek a máme vystaráno. Které to jsou?

Lektvary pro dobrý spánek

Nelekejte se, nemusíme být čarodějky ani alchymisté, abychom si takové zázračné lektvary mohli doma připravit. Stačí nám jen trocha teplé vody a několik málo přísad.

Heřmánek

Heřmánek užívaly na dobré spaní už naše babičky. Kromě toho odvar z něho působí protizánětlivě, zlepšuje trávení a pomáhá při hubnutí. Stačí odvar z jedné lžičky heřmánku každý večer před spaním.

Voda s citrónem

Pokud heřmánek není zrovna vaším oblíbencem, můžete jej nahradit prostou teplou vodou nebo čajem s citrónem. Pozor ale, aby to nebyl čaj černý, ten by spánek naopak mohl zahnat.

Nicméně voda s citrónem je skvělá právě pro detoxikaci organismu. Kyselina askorbová známá též jako vitamin C, jíž citrony obsahují velké množství, upravuje sekreci stresového hormonu kortizolu, který je známý jako zadržovatel tuku v organismu, zejména v oblasti břicha. Zpracovat tuky pomáhá i játrům, které tím pomáhá zbavit přítomných toxinů a napomáhá vyčistit krev.

Zázvor s citrónem

Pokud k citrónové vodě přidáme ještě zázvor, máme další báječný lektvar, který nejen pomůže detoxikovat organismus, jak jsme psali výše, ale zároveň je protizánětlivý a zlepšuje cirkulaci lymfy v tkáních, čímž pomáhá proti celulitidě.

Mátový čaj

Lahodně vonící nápoj nejen uvolní mysl a připraví tělo ke spánku, ale také napomáhá dobrému trávení a působí protizánětlivě. Kromě toho zmírňuje pocity hladu, tlumí úzkosti a díky tomu se umí zasadit za menší konzumaci potravin.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]