Společenské tabu jménem močení ve sprše: Navzdory pověstem moč skutečně sterilní není

Fotografie: Cai1830 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Močení ve sprše je nepříjemné téma, o kterém se lidé většinou raději nebaví, ale přesto to sami dělají. Pokud jste na vině i vy, měli byste znát jeho dopady na svůj život.

Močení ve sprše je něco, co pravděpodobně dělá čas od času naprosto každý, a to aniž by o tom zvláště přemýšlel. Tendenci k tomuto „zlozvyku“ mají zejména ti, kteří smýšlejí ekologicky – přece jen tímto způsobem ušetří vodu, již by jinak museli použít při splachování toalety. Kromě úspor však přichází na řadu další otázka, a to zda je to hygienicky v pořádku, neboť sprcha je místo, ze kterého chcete vyjít čistí a voňaví, říká doktorka Debra Sullivan.

Moč obsahuje bakterie

Navzdory pověstem, které tvrdí, že je moč sterilní, se přišlo na to, že tato tělesná tekutina může obsahovat desítky různých typů bakterií, včetně stafylokoků a streptokoků, jež jsou spojovány s nebezpečnými infekcemi, jako je zejména angína – obzvláště opatrní byste měli být, pokud vás trápí infekce močových cest. Jestliže je však vaše moč zdravá, její obsah tvoří z velké části voda, elektrolyty a odpadní produkty, jako je močovina, která je výsledkem rozkladu bílkovin.

Je nepravděpodobné, že by vaše vlastní moč mohla způsobit infekci, a to i kdyby se obsažené bakterie dostaly do vašeho těla přes řeznou ránu nebo jiné poranění na nohou či chodidlech. A pokud se obáváte, že močení ve sprše zašpiní vaši koupelnu, vzpomeňte si, jaký nepořádek může nadělat smytá špína po náročném dni v práci nebo vykonávání náročného sportu – se vší pravděpodobností jste již za svůj život vyslali do odtoku mnohem více jiných nečistot než právě moči. Obecně tato tělesná tekutina nepředstavuje pro vaše dlaždice žádný problém, jestliže ji tedy pravidelně dezinfikujete.

Společná sprcha

Pokud se sprchujete společně se svým partnerem nebo používáte veřejnou sprchu, je z hlediska zdvořilosti lepší vyhnout se močení během mytí kompletně – tento scénář může komplikovat skutečnost, že nikdy nevíte, zda dotyčný osoba nepřenáší nakažlivou infekci. Vzhledem k tomu, že v moči některých osob mohou být obsaženy nebezpečné bakterie, existuje malá šance, že vás nakazí, pokud máte na noze řeznou ránu nebo jakékoli jiné otevřené zranění.

Fotografie: Mlepicki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Výhody močení ve sprše

Kromě pohodlí jsou mnozí lidé zastánci močení ve sprše především díky jeho vlivu na životní prostředí. Jedná se o skvělý způsob, jak ušetřit velké množství vody denně, což se může pozitivně odrazit na vašich účtech – kromě toho můžete také ušetřit za toaletní papír. Některé kultury dokonce běžně používají aplikaci moči na kůži jako účinnou péči o pokožku, kterou lze léčit mnoho nemocí, jako je zejména atletická noha nebo plísňová infekce chodidel.

To především proto, že tato tělesná tekutina obsahuje močovinu, která je součástí mnoha výrobků pro péči o pokožku – je ovšem důležité poznamenat, že neexistují téměř žádné vědecké poznatky na toto téma. Kromě toho byste měli brát na vědomí, že moč není to jediné, co smýváte ze svého těla. Běžně totiž ze sebe smýváte pot, špínu, menstruační krev nebo často také fekálie, a proto je obecně důležité dezinfikovat koupenu každé 1 až 2 týdny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]