Varovné signály, díky kterým poznáme, že s naším organismem není vše v pořádku

Fotografie: Pixabay

Jakmile v našem těle není vše úplně v pořádku, vysílá nám jasné signály. Jenže my kolikrát řešíme až teprve daný problém, nikoliv to, proč problém nastal. Když nás například bolí hlava, vezmeme si prášek. Bolest hlavy může být signálem těla, že je dehydratované, stačilo by jen vypít sklenici vody, chvíli počkat a bolest by odezněla, případně může jít o jiný problém: třeba nedostatek spánku apod.

Psychický a fyzický stav člověka spolu souvisí, tudíž i psychický problém se může projevit nějakým onemocněním. Některá onemocnění je velmi těžké odhalit, protože lidé čím dál více ztrácejí spojení sami se sebou. Velkou roli hraje v našich životech stres, který může být spouštěčem nepřeberného množství onemocnění. Přes bolesti břicha, svědění kůže, vypadávání vlasů, bušení srdce, průjmy, píchání na hrudi, bolesti zad a mnoho dalšího. Těch signálů, které tělo vysílá není zrovna málo. My se dnes podíváme jen na zlomek signálů, kterými nám tělo dokáže mnohé odhalit.

Fotografie: Pixabay 

Lenivý metabolismus – nadváha, plynatost, nadýmání, hormonální nerovnováha, problémy s hubnutím (důležité: spánek, pitný režim, kvalitní pravidelná strava, meditace/relaxace, pohyb)

Dehydratace organismu – chuť na slané dobroty. Sůl v organismu zadržuje vodu, tudíž se tělo hlásí o něco, co pomůže s jejím hospodařením. Mimo to máte pravděpodobně suché rty, sucho v ústech, suchou pokožku i sliznici, tmavou moč, moč může zapáchat, mohou se dostavit bolesti hlavy, suché a lámavé vlasy. Dlouhodobá dehydratace vede například k revma, trombóze a onemocněním dýchacích cest, oslabenému imunitnímu systému. Důležité je pohlídat si pitný režim

Onemocnění srdce – často onemocnění srdce poznáte podle píchání a tlaku na hrudi. Projevit se však nemoc může i jinak: dušnost, kašel, nevolnosti, nechutenství, častá únava, nepravidelný či rychlý tep, závratě, úzkost, otoky, pocení. Vždy je dobré samozřejmě přemýšlet nad tím, co by to mohlo cca být. Pokud víte, že máte těžší nadváhu, vysokou hladinu cholesterolu, pak je jasné, že srdce bude trpět. Obezřetní by měli být i kuřáci.

Existují i takové případy, kdy se jen velmi těžko zjišťuje důvod onemocnění. Možná už jste slyšeli o tom, že bolest v krku může být i proto, že člověk v sobě něco potlačuje. Rád by něco řekl, ale neřekl. Nevyřčené sedí v krku a tlačí. Nebo mohou člověka bolet kolena – přitom lékař nedokáže přesně určit příčinu. Naložili jste si toho víc, než jste byli schopni unést. Stejně tak i záda mohou bolet ze stejného důvodu. Nesete na nich až moc velkou zátěž.

Fotografie: Pixabay 

Zdravý životní styl je základ

Nastolený zdravý životní styl zprostředkuje rovnováhu mezi fyzickým tělem a psychikou. Zahrnuje zdravou a vyváženou stravu, pravidelný pohyb, čerstvý vzduch, otužování, kvalitní spánek, pozitivní přístup, relaxaci/meditaci. Mimo povinností nezapomínejte dělat i to, co vás baví a těší: fotografujte, háčkujte, pečte zákusky, malujte, choďte do přírody, tančete.