Zapáchající moč může značit zdravotní obtíže. Odhalte podle ní vaše problémy

Fotografie: Freepik

Vylučování, tedy proces kdy z těla vychází moč, je poměrně složitý proces, který si zde rozhodně nebudeme vysvětlovat. Důležité je ale vědět, že právě močení je velmi důležité a pokud neprobíhá zcela optimálně, je rozhodně na místě pátrat po příčině vašich potíží.

Za produkci moči jsou odpovědné zejména ledviny a moč samotná je velice složitý chemický koktejl, který obsahuje až 3000 různých látek. Je to odpadní produkt těla, ve kterém se vyplavují látky, které naše tělo nepotřebuje.

Indikátorem problémů může být právě nezvyklý zápach moči. Asi všichni víme, že moč má jistý specifický odér, ale o to více si všimneme, pokud se nenadále změní nebo je výraznější než obvykle. Zápach moči může značit řadu zdravotních obtíží, i když nezřídka může jít jen o krátkodobý následek konzumace česneku či jiného aromatického jídla. Které to jsou?

Dehydratace

Moč je až z 95 % složena z vody. Když vaše tělo není dostatečně hydratováno, moč je daleko koncentrovanější a zápach je výraznější. Proto si také můžete povšimnout, že po ránu je moč tmavší a také výrazněji zapáchá. Pokud se však silný zápach objevuje i během dne, je to znak toho, že nepřijímáte dostatek tekutin. Zkuste pít více čisté vody a ideálně v množství okolo dvou litrů denně.

Infekce močového ústrojí

Páchnoucí moč může být také příznakem infekce močových cest. Většinou však nejde jen o zápach. Běžně se dostavuje také bolest při močení, svědění, výtok a další komplikace. V takovém případě rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře, neboť zánět je nutné přeléčit.

Poruchy jater

Játra jsou klíčovým orgánem při odvádění toxinů a odpadů z našeho těla ven. Jestliže se moč vyznačuje silným zápachem a má i poněkud výraznou žlutohnědou barvu, může jít o nedostatek v činnosti jater. Zvažte možnost nechat se vyšetřit odborníkem, který určí, zda je vaše podezření správné.

Cukrovka

Je-li hladina cukru v krvi příliš vysoká, může to vést k vylučování moči, která se vyznačuje silným a pronikavým zápachem, který nelze přehlédnout.  Cukrovka je velmi vážné onemocnění, které je třeba akutně léčit, jinak může mít i velmi vážné následky.

Prvními příznaky tohoto onemocnění může být i časté nutkání k močení, výrazná únava nebo větší pocit hladu. Pokud se u vás projevují i jiné příznaky cukrovky, nechte si udělat krevní testy, které mohou diagnózu potvrdit či vyvrátit.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]