Existují odlišné typy vybouleného břicha. Příčiny jako nadýmání a hormonální vyklenutí je třeba rozpoznávat

Fotografie: chormail153750 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vyboulení břicha je nepříjemný problém, který může postihnout lidi všech věkových kategorií. Naštěstí však existují způsoby, jak si rychle a účinně ulevit.

Vypouklé břicho může mít mnoho příčin, včetně nadýmání, určitého druhu potravinové intolerance nebo mnohdy také přibývání na váze – v tomto případě je důležité zaměřit se na množství kalorií, které denně zkonzumujete, a pravidelný sport. Stejně tak pak může být tento problém důsledkem nerovnováhy některých hormonů, a proto je důležité, abyste v případě jeho výskytu na nic nečekali a zakročili včas. Téměř v každém případě totiž můžete učinit kroky, jež vám pomohou se vyboulení břicha zbavit snadno a rychle, říká doktor Daniel Bubnis.

Nadýmání

Nadýmání je pocit tlaku nebo otoku v břiše, mezi jehož nejčastější příčiny patří zadržování plynů nebo konzumace velkého množství jídla v krátkém čase – to může také vést k nafouknutí břicha. Mezi další časté příčiny tohoto problému patří také:

  • zácpa,
  • syndrom dráždivého tračníku (IBS),
  • některé gynekologické potíže, například cysty na vaječnících,
  • bakteriální infekce,
  • gastroparéza, která způsobuje opožděné vyprazdňování žaludku,
  • adrenální stresový tuk.

Stres je přirozenou reakcí na vnímanou hrozbu – když čelíte nebezpečí, kombinace nervových a hormonálních signálů říká vašim nadledvinám, aby uvolnily adrenalin, kortizol a další stresové hormony. Pokud se však tento problém stává chronickým, může docházet ke zvyšování množství břišního tuku a chuti na potraviny, které zvyšují riziko vzniku obezity.

Břicho po těhotenství

Ženské tělo prochází během těhotenství řadou změn a rostoucí břicho je tou nejviditelnější. I když po porodu dochází ke shození asi 13 kilogramů, je pravděpodobné, že břicho zůstane nafouklé, například v důsledku zadržování tekutin nebo separace. Dále pak k tomuto problému může dojít v případě, kdy rostoucí děloha způsobí, že se od sebe oddělí dva dlouhé svaly, které probíhají paralelně v břiše.

Hormonální vyklenutí břicha v menopauze

Přibývání na váze je častým důsledkem menopauzy – hormonální změny, které přispívají k přibírání na váze, ve skutečnosti začínají působit již několik let před menopauzou. Mezi faktory, jež přispívají ke vzniku břišního tuku v této fázi života, patří:

  • kolísání hormonů, zejména estrogenu,
  • inzulínová rezistence,
  • úbytek svalové hmoty,
  • nedostatek spánku,
  • konzumace alkoholu,

Intolerance na některé potraviny

Potravinová intolerance způsobuje obtížnější trávení určitých potravin. V poslední době postihuje tento problém čím dál více lidí. Jedná se navíc o častou příčinu nadýmání a vedle nafouklého břicha se mohou objevit i další příznaky, včetně bolesti žaludku a průjmu. Mezi běžné potravinové intolerance patří především mléčné výrobky, lepek a kofein.

Jak se zbavit vybouleného břicha

Vybouleného břicha se můžete zbavit, ovšem způsob, jakým to uděláte, závisí především na příčině problému. Doporučuje se však do svého života zařadit vhodnou dietu a začít cvičit. Zvýšení úrovně aktivity a konzumace zdravějších potravin vám může pomoci snížit celkovou hmotnost. Stejně tak je vhodné omezit alkohol a pít hodně vody, která je nezbytná pro dobré zdraví. Dále pak také můžete užívat některé léky, včetně:

  • doplňků vlákniny a jemných projímadel,
  • probiotik, která vám mohou pomoci zhubnout a snížit nadýmání,
  • léků na léčbu IBS,
  • hormonální substituční léčby (při menopauze).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]