Přírodní čistička nebezpečného cholesterolu v těle. Zařaďte všem dobře známou potravinu na svůj jídelníček

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí vysoká hladina cholesterolu, zvažte pravidelnou konzumaci této potraviny. Její zdravotní benefity jsou popsané v řadě lékařských studií, říká doktorka Rita Ponce.

Cholesterol je pro fungování našeho organismu klíčový. V přebytečném množství však škodí a může přispívat ke vzniku různých onemocnění – jako jsou ta kardiovaskulární, infarkt či mozkové příhody. Hodnoty hladiny cholesterolu se proto pravidelně sledují, přičemž s pokročilým věkem se bedlivěji hlídají. Ve Španělsku nedávno lékaři zveřejnili výsledky dlouhodobé studie, která se hodnotami cholesterolu zabývala a řešila i způsob, jak ho dlouhodobě snížit.

„Špatný“ cholesterol byl odbourán

Studie se zúčastnily zejména starší osoby, které měly problém s vysokým cholesterolem. V rámci výzkumu pak denně konzumovaly půl šálku vlašských ořechů (zhruba 125 mililitrů) a lékaři pravidelně měřili jejich hodnoty cholesterolu. Sledovala se jak hodnota celkového cholesterolu, tak hodnota LDL cholesterolu, lidově označovaného jako „špatný“ cholesterol. Přízviskem „špatný“ je označován proto, že zoxidoval, a existuje důvodný předpoklad, že bude zanášet tepny.

Fotografie: Freepik

Zanesené tepny pak ústí v rozvoj aterosklerózy, jež často vede k mozkovým příhodám či infarktům. Proto je klíčové LDL cholesterol udržovat v normě. Ta se stanoví poměrem HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu) k LDL, a sice ideálně 1,5 : 3, avšak minimálně 1 : 3.

Pravidelnou konzumací vlašských ořechů se podařilo přímo prokázat snížení jak LDL cholesterolu, tak jeho celkových hodnot. Lékaři proto pravidelnou konzumaci vlašských ořechů vřele doporučují.

Fotografie: Freepik

Vlašské ořechy přináší mnoho benefitů

Kromě snížení celkového a LDL cholesterolu přináší pravidelná konzumace vlašských ořechů celou řadu dalších benefitů. Vlašské ořechy pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, zlepšovat endoteliální funkce (endotel vystýlá vnitřní povrch lymfatických a krevních cév a srdce) a mají protizánětlivé účinky. Kromě toho jsou bohaté na živiny a mastné omega-3 kyseliny. Ve vlašských ořeších je také významně zastoupená kyselina alfa-linolenová.

Fotografe: Freepik

Blahodárný účinek vlašských ořechů na lidské zdraví potvrdil i magazín Medical News Today. Studie zveřejněné v tomto periodiku předložily důkazy o snižování hladiny LDL cholesterolu a celkovém zlepšení kvality LDL částic. Tyto částice jsou méně aterogenní. Tudíž představují menší riziko nahromadění se v arteriálních stěnách. Konzumace vlašských ořechů rovněž nepředstavuje riziko zvýšení hmotnosti, protože v nich obsažený tuk patří do skupiny „zdravých rostlinných tuků“.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]