Zápal plic o sobě dává vědět pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i únava a bolest hlavy

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s lékařem. Jedná se totiž pravděpodobně o nebezpečný zápal plic.

Zápal plic je nepříjemný problém, který nejčastěji vzniká v důsledku bakteriální či virové infekce. Ta totiž vede k zánětu plicních sklípků jedné nebo obou plic a následně příznaků, jako je podle lékařky Lauren Castiello například kašel, horečka nebo neustálé bolesti hlavy. Jelikož se však jedná o poměrně nebezpečné onemocnění, nikdy byste jeho varovné signály neměli ignorovat a co nejrychleji je řešit s lékařem.

Zápal plic versus lidské zdraví

Zánět a infekce plic má na svědomí tvorbu tekutiny, či dokonce hnisu, který následně ztěžuje dýchání jedince a způsobuje mu značné potíže, zmiňuje dále doktorka Castiello. Onemocnění je navíc silně nakažlivé, což znamená, že se může šířit z člověka na člověka, a to aniž by došlo k fyzickému kontaktu – často stačí pouhé vdechnutí vzdušných kapiček při kýchnutí nebo zakašlání nakaženého. Jak také uvádí server Healthline, zvýšené riziko mají zejména lidé s astma.

Pokud by se u vás rozvinul zápal plic, není dobré přehlížet příznaky a pokoušet se je zahnat ležením v posteli. Jedná se totiž o nebezpečný stav, jenž může vážně ovlivnit vaše zdraví a poškodit organismus. Projevuje se těmito příznaky:

Očista plic přírodní cestou: Okamžitý detox zregeneruje tento důležitý orgán a zajistí lepší příjem kyslíku do krve

  • kašel, který může doprovázet hlen,
  • horečka,
  • pocení nebo zimnice,
  • dušnost, ke které dochází při běžné činnosti, nebo dokonce při odpočinku,
  • bolest na hrudi, která je horší, když dýcháte nebo kašlete,
  • pocity únavy,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • nevolnost nebo zvracení,
  • bolesti hlavy.
bolest hlavy
Fotografie: Freepik

Další příznaky mohou nastat v závislosti na věku či celkovém zdravotním stavu jedince a jedná se například o nedostatek energie nebo problémy s pitím a konzumací jídla. Tyto stavy byste taktéž neměli nikdy ignorovat, protože mohou mimo jiné odkazovat na nedostatek vitamínu B12 v těle, jak jsme na webu Zdravé Stravování již dříve uváděli.

Se zánětem plic nepomůže domácí léčba

Lékařka Debra Sullivan také varuje, že zápal plic není možné léčit doma. Přesto však můžete podniknout kroky, díky kterým zmírníte své příznaky a budete se cítit mnohem lépe. Skvěle se například osvědčilo kloktání slané vody nebo častější konzumace mátového čaje. Pokud by na vás přišla i horečka, velmi dobře vám poslouží chladivé obklady a také větší příjem vody, což vás mimo jiné ochrání před dehydratací.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]