Nohy jsou indikátorem zdraví. Co mohou prozradit o štítné žláze, cukrovce nebo Raynaudově chorobě

Fotografie: Depositphotos

Vaše nohy mohou vypovědět řadu informací o vašem zdraví. Zanedbání některých příznaků však může velmi negativně ovlivnit váš život.

To, jak vypadají vaše nohy, nebo jaký ve vás vyvolávají pocit, může často odkazovat na váš skutečný zdravotní stav – a bohužel ne vždy zrovna v pozitivním směru, říká lékařka Carol DerSarkissian. Špatný stav chodidel může totiž být signálem, že se vaše tělo potýká s nebezpečnými problémy, které mohou napáchat velké škody na vašem zdraví. Níže jsme si proto pro vás připravili seznam toho, před čím byste si měli dávat největší pozor.

Studené nohy

Pokud vás neustále trápí studené nohy, mohli byste se potýkat s problémy se štítnou žlázou. Tento malinkatý orgán totiž reguluju teplotu a metabolismus vašeho těla, a proto mohou být výkyvy tepla známkou toho, že je s její funkcí něco v nepořádku. Další příčnou tohoto problému může být také špatný krevní oběh.

Necitlivé nebo brnící nohy

Každý z nás pravděpodobně již někdy v životě zažil brnění a znecitlivění nohou poté, co stál nebo seděl dlouho na jednom místě. Pokud se však s tímto problémem potýkáte příliš často, mohlo by jít o příznak poškození periferního nervového systému (periferní neuropatie).

Červené, bílé nebo modré prsty a chodidla

Pokud jste si všimli, že jsou vaše chodidla bílá, červená nebo modrá, měli byste velmi rychle zpozornit. Mohlo by jít totiž o příznak Raynaudovy choroby, vzácného onemocnění cév, které postihuje zejména chodidla a prsty na nohou. V případě, že se s tímto příznakem potýkáte, neprodleně se obraťte na svého lékaře a ujistěte se, že je s vaším zdravotním stavem vše v pořádku.

Suchá, šupinatá kůže

Nadměrně suchá, šupinatá kůže na nohou může být známkou plísňové infekce známé jako atletická noha. Toto nepříjemné onemocnění může snadno vést k zanícení kůže na nohou a následnému vzniku puchýřů, a proto byste tento příznak neměli nikdy ignorovat. Léčbu můžete provést sami, ovšem nejlepší bude, když se o tom nejprve poradíte se svým lékařem.

Křeče v nohou

Pokud vás v nohách občas chytají křeče, rozhodně to není důvod k obavám. Zpozornit byste však měli v případě, kdy vás křeče chytají pravidelně. Tento problém může být známkou hned několika příčin, včetně nedostatku draslíku, vápníku nebo hořčíku v těle, ně, dehydratace nebo příliš náročného tréninku.

Fotografie: Depositphotos

Silné, žluté nehty na nohou

Ztluštělé nehty na nohou, které zežloutly a oddělují se od kůže, jsou dalším příznakem plísňové infekce. V tomto případě byste prohlídku u lékaře neměli vynechávat, protože tento typ infekce se běžně vyskytuje u lidí s cukrovkou, revmatoidní artritidou a jinými poruchami imunitního systému.

Zvětšený palec

Pokud si všimnete, že se váš palec na noze zvětšuje, mohli byste se potýkat s obávaným onemocněním zvaným dna. Jde o určitou formu artritidy, kterou způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v těle. Ta se totiž hromadí právě v palcích na nohou, a proto v případě, že se s tímto příznakem potýkáte, co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]