Potraviny, které nesmí chybět na žádném jídelníčku, vám pomohou zachránit zdraví

Fotografie: Freepik

Každý má ve svém jídelníčku mnoho různých potravin, ale ne všechny mohou být pro tělo prospěšné. Přečtěte si, jak a které potraviny mají pozitivní vliv na vaše zdraví, radí lékař Kris Gunnars.

Někdy může být obtížné rozlišovat mezi zdravými a nezdravými potravinami, protože se jedná o relativní pojem. Všechna jídla si vybíráme na podvědomé, nikoli vědomé úrovni. Něco známe od narození, něco z dětství a některé znalosti získáváme pomocí médií, vyprávění přátel, příbuzných a známých. To, co může fungovat pro jednoho člověka, nemusí být užitečné pro jiného.

Funkce látek obsažených ve výrobcích

Různé látky, které se dostávají do těla s potravou, plní své funkční účely. Aby vaše tělo fungovalo správně, potřebuje dostatek energie, která stimuluje tělesnou aktivitu. Rozlišujeme tyto tři funkce:

  • energické – dodává tělu životní energii a stimuluje aktivitu – převážně tuky a sacharidy,
  • plastické – stabilní struktura těla a obnova na buněčné úrovni různých tělesných systémů,
  • psycho-emocionální – jedná se o produkci hormonů radosti a štěstí, může také docházet k produkci endorfinu a serotoninu.
Fotografie: Freepik

Jak si vybrat zdravé potraviny pro lidské zdraví

Abyste si mohli sestavit správný seznam prospěšných potravin, potřebujete nejprve vědět, k čemu je potřebujete, a vzít v úvahu různé faktory, jako jsou vaše pohlaví, věk, povolání a další. Na planetě existuje mnoho zdravých potravin, ale každá z nich má jiné vlastnosti. Zde vám přinášíme obecný seznam, který je vhodný pro ženy i muže na hubnutí a udržení hmotnosti a také na zasycení.

Fotografie: Pexels

Avokádo, brokolice a vejce

Avokádo má silné antioxidační vlastnosti. Obsahuje hormon radosti a je vynikající pro obnovu vitality. Najdete v něm také zdravé mastné kyseliny. Brokolice obsahuje řadu vitamínů a stopových prvků.

Tato chutná a zdravá zelenina pomáhá při tvorbě látek pro dobré trávení. Vejce mají vlastnosti, které jsou zodpovědné za dodávání energie lidskému tělu. Snadno z nich připravíte vydatnou snídani.

Fotografie: Unsplash

Různé mořské plody, quinoa a mrkev

Mořské plody jsou velmi bohaté na různé minerály a vitamíny. Jsou jim přisuzovány mnohé léčivé účinky. Samozřejmě že nejlepší jsou čerstvé, ale v našich zeměpisných podmínkách nám skvěle postačí chlazená či mražená alternativa. Quinoa má vysoký obsah aminokyselin, posilující vlastnosti a nízký obsah kalorií. Quinoa není horší než ostatní obiloviny. Mrkev je skvělým pomocníkem pro prodloužení mládí a života celkově. Obsahuje vysoký podíl beta-karotenu, který je pro tělo nezbytný.

Fotografie: Freepik

Různé mléčné výrobky, olivový olej, jablka

Mléčné výrobky přispívají k posílení kostí a dobrému vzhledu člověka. Mají skvělé léčivé účinky a jsou vynikající pro zdravou výživu, pokud nemají zdravotní kontraindikace. Olivový olej dodává tělu mononenasycené mastné kyseliny, které podporují zdravý metabolismus. Má choleretický účinek a je vhodný jako prevence gastrointestinálních potíží. Jablka jsou lékaři často doporučována jako prevence různých onemocnění. Jsou v naší zemi velmi dostupným a oblíbeným ovocem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]