Různé druhy medu a zásadní rozdíly mezi nimi

Když se vysloví med, každý si představí sladkou, lepkavou a nazlátlou hmotu. Ne každý med však chutná stejně a ne každý med je stejně užitečný. Tedy užitečný je každý, jen jiným způsobem. Med znali již naši předkové v době kamenné, před 15 tisíci lety. Léčivé vlastnosti medu jsou patrně všem známé. Možná však nevíte, že se jednotlivé druhy medu od sebe liší, díky čemuž existují mezi nimi rozdíly.

Květový med

Jak samotný název prozrazuje, tento med pochází ze sladkého nektaru květů rostlin. Má světlou barvu, nejčastěji odstíny žluté a hnědé. Květový med obsahuje i různá pylová zrnka, která mu dodávají léčebné a povzbuzující látky. Tento typ medu je velmi oceňován v lidovém léčitelství – obsahuje totiž rostlinné hormony, aromatické látky, éterické oleje a jiné blahodárné živiny. Nachází se v něm větší množství jednoduchých cukrů – fruktózy a glukózy, které mají na svědomí jeho snadnou krystalizaci. Je snadno stravitelný.

Medovnicový med

Jedná se o lesní med pocházející z lesních rostlin. Barvu má mnohem tmavší a v různých odstínech hnědé. Toto typické hnědé zbarvení je zapříčiněno rostlinnými barvivy, které se nacházejí v míze dřevin. Tento typ medu obsahuje fruktózu, dextriny, flavonoidy. Lidskému zdraví prospívá především díky vysokému obsahu minerálních látek: fosforu, draslíku, hořčíku, stopových prvků a baktericidně působících látek.

Vřesový med

Vřesový med má nahořklou chuť, někomu může být nepříjemná. Je to med velmi silný a hustý, krystalizuje pomalu, když ho promícháte, opět zkapalní. I tento med obsahuje hodně minerálních látek. Je vynikající pro osoby s nervovými onemocněními, ale také pro ty, kteří mají problémy s nechutenstvím.

Další typy medu

  • Lipový med – skvělý na průdušky, hrdlo, ledvinové kameny, ale také na žaludeční a střevní potíže

  • Pohankový med – používá se k léčbě beri-beri, anémie, hypertenze a na kožní onemocnění

  • Kaštanový med – má velmi silné antimikrobiální vlastnosti, pomáhá zvyšovat imunitu, léčí ledviny a žaludek

  • Akátový med – podává se dětem, když nemohou spát, ale i lidem s nervovým onemocněním

  • Slunečnicový med – je vhodný pro diabetiky

  • Vičencový med – je velmi vzácný, obsahuje velké množství minerálů, vitamínů, kyseliny askorbové, bioaktivních látek, enzymů a karotenu

  • Jetelový med – normalizuje látkovou výměnu, rozšiřuje cévy a pomáhá při chorobách trávicího traktu

Obrázky: pixabay.com