Ústní voda najde využití nejen při péči o ústa. Její účinky na nohy zlikvidují letité problémy

Fotografie: Erschaffung/ Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0 de

Ústní voda je ideální pro péči o chrup, ale její výhody se neomezují pouze na tento účel. Je skvělým lékem, pokud vás trápí mozoly nebo plíseň na nohou.

Přestože se ústní voda může zdát jako vynález posledních let, její původ sahá více než 100 let do minulosti. Jedná se o skvělý nástroj, jak snížit hromadění plaku na zubech a předejít zánětu dásní. Navíc krásně osvěžuje dech, potvrzuje doktor Alan Carter. Přestože to všechno jsou primární výhody ústní vody, nejsou jediné. Ukázalo se, že může pomoci i vašim nohám.

Tvrdé mozoly na nohou

Díky svým antiseptickým a antifungálním vlastnostem, stejně jako obsahu alkoholu, může být ústní voda použita mnoha různými způsoby. Mozoly mohou způsobit bolest, která ztěžuje chůzi. Obvykle se ošetřují kyselinou salicylovou. Ústní voda však obsahuje salicylát, jenž má podobnou strukturu, a proto i podobné využití.

Prevence infekce nohou

Ústní voda může také fungovat jako opatření, jehož cílem je předcházet infekcím, nikoli je léčit. Takzvaný thymol obsažený v přípravku je antifungálním činidlem. Ústní voda bude skvělá pro prevenci mírné onychomykózy, což je plíseň napadající kůži, vlasy nebo nehty. Na nohou je extrémně nepříjemná, proto je lepší se jí vyvarovat než ji léčit.

Lék na suché a praskající paty

Jak už bylo uvedeno, ústní voda obsahuje thymol, jenž má úžasné protiplísňové vlastnosti. Zabíjí bakterie zodpovědné za nepříjemný zápach nohou a snižuje jejich pocení. Pomůže vám vyvarovat se suché a praskající pokožce, která se na nohou vyskytuje zejména na patách. Je-li to i váš problém, aplikujte na paty ústní vodu tak často, dokud nezaznamenáte zlepšení.

Fotografie: Freepik

Bělení zažloutlých nehtů

Jsou vaše nehty zbarvené do žluta kvůli infekci? Ústní voda vám může pomoci s bělením a sníží intenzitu žloutnutí nehtů. Stejně jako brání žloutnutí vašich zubů, může předcházet i žloutnutí nehtů. Pokud si lakujete nehty a máte problém s jejich zbarvením po sytých lacích, i v tomto případě vám může pomoci ústní voda.

Lázeň pro nohy s ústní vodou

Vyberte si dostatečně hluboký lavor, do kterého budete moci ponořit obě nohy. Naplňte ho roztokem ústní vody a teplé vody v poměru 1 : 2. Namočte nohy do lázně na dobu alespoň 45 minut. Proceduru podstupujte každý den, dokud si nevšimnete viditelného zlepšení. Lázeň si můžete připravovat preventivně i jednou týdně.

Zdroj: Healthline, GVR Dental and Orthodontics