Vyzrajte na hemoroidy. Na nepříjemný problém použijte sílu přírody

Hemoroidy by se daly definovat jako rozšířené žilky, které obklopují dolní část konečníku. V jejich důsledku může docházet k pálení, svědění, či dokonce krvácení, při prasknutí žilní výdutě. Hemoroidy se obecně dělí na vnitřní a vnější, které jsou hmatatelné a pozorovatelné. Na obtíže tohoto druhu pomohou speciální krémy, masti, či čípky. Avšak je možné pomoci si i přírodnímu produkty.

Přírodní metody, které pomohou odstranit hemoroidy

Vyzkoušejte tyto tipy, které dokážou potlačit, či zcela zastavit příznaky spojené s hemoroidy a podpoří i jejich hojení:

  • Teplé lázně: tento způsob je velmi jednoduchý. Do vany si napustíte teplou vodu, nasypete do ní například sůl Epsom (volně prodejná v lékárnách), nebo nalijete do vany trochu jablečného octa a dopřáváte si několikaminutovou koupel. Ta zmírní otoky, svědění a pomůže s hojením hemoroidů.
  • Makadamový olej: kterému se občas přezdívá líska čarodějnice. Olej z makadamových ořechů je možné aplikovat přímo na hemeroidy, avšak má velmi svíravé účinky, a tak nemusí všem vyhovovat. Nejlepší metodou jsou obklady pomocí gázy, či tamponů, nikoliv aplikace přímo na sliznici. Makadamový olej má mimo jiné protizánětlivé a antioxidační účinky. Produkt se dá volně zakoupit ve specializovaných prodejnách. Pomáhá i na zhojení podlitin. Neměl by se ředit čistým alkoholem před aplikací na hemoroidy, jelikož by sliznici až příliš vysušil a problém zhoršil.
  • Kokosový olej: má velmi příznivé a hojivé účinky. Snižuje podráždění sliznice a zmírňuje otoky i svědění. Je přírodním zvlhčovadlem.

  • Aloe vera: pomáhá obecně s hojením ran a působí protizánětlivě. Uleví od pálení, svědění a otoků v oblasti, kde je výskyt hemoroidů. Aplikovat na postižené místo by se měla rostlina v čisté podobě, bez konzervačních a chemických přísad.

Další přírodní tipy na podporu hojení hemoroidů

Velmi účinné jsou na hemoroidy i ledové obklady. Studený zábal pomůže zredukovat otoky a sliznici celkově zklidní. Obklad nechte v oblasti konečníku působit minimálně patnáct minut. Opakujte každou hodinu, až do odeznění příznaků. Úlevu samozřejmě poskytnou i zakoupené krémy, masti, či čípky v lékárně.

Efektivní jsou například nesteroidní protizánětlivé léky, nebo masti obsahující hydrokortison. Odborníci v lékárně ale doporučí nejvhodnější řešení. V případě, že hemoroidy neustávají ani po léčbě, je nutné navštívit lékaře, který určí další postup.

Prevence vzniku hemoroidů

Abyste předešli vzniku nepříjemných hemoroidů v oblasti konečníku, je vhodné dodržovat tato opatření, co se týká životního stylu: pít hodně tekutin, do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vlákninu, nosit bavlněné spodní prádlo a předcházet potížím s vyprazdňováním. Zácpa může hemoroidy snadno vyvolat. Dostatek pohybu je tedy také důležitý.

Fotografie: Pixabay