Základní prevence proti šíření koronaviru a jeho projevy

Naším úkolem je za aktuální situace, kdy se koronavirus šíří,  zůstat v klidu, nepanikařit, ale zároveň být obezřetní vůči sobě i svému okolí. Nyní není radno podceňovat jakékoliv příznaky, které mohou s nákazou souviset. Jak ale rozeznat běžnou rýmu od závažného onemocnění? Podle odborníků je zásadní rozdíl především v intenzitě a nástupu onemocnění.

Potíže se dostaví rychle a intenzivněji, než jste zvyklí u chřipky nebo obyčejného nachlazení.

Rýma nebo chřipka?

Běžné nachlazení se projevuje bolestí a škrábáním v krku, kašlem a ucpaným nosem. Může se také lehce zvýšit teplota, ale postižené jen velmi zřídka bolí klouby nebo jsou natolik unavení, že by nedokázali vykonávat běžné činnosti. Příznaky chřipky jsou obvykle intenzivnější a často přicházejí náhle. Typickými symptomy je horečka, silná únava, bolest těla a svalů, suchý kašel a zimnice. Nástup je tedy daleko intenzivnější, ale pro zdravého člověka většinou není chřipka nebezpečná, nebo snad život ohrožující. Často ani není spojená s kašlem nebo potížemi s dýcháním. Mohou se ale objevovat bolesti hlavy nebo zvracení či průjem, ačkoliv poslední dva jmenované symptomy postihují spíše děti než dospělé.

COVID-19 nastupuje intenzivněji

Jak se ale projevuje COVID-19? Přichází postupněji než chřipka, ale s větší intenzitou. Ve většině případů jej provází horečka, suchý kašel a znatelná dechová nedostatečnost. Od chřipky se dá rozlišit právě oním důrazem na dýchací problémy a tlak či bolest na plicích. Ve vážnějších případech totiž může přerůst až v zápal plic. Nemoc představuje nebezpečí hlavně pro starší osoby a ty, kteří již trpí nějakým chronickým onemocněním, nebo mají oslabenou imunitu. Onemocnění nicméně dosud podlehl pouze zlomek těch, kteří ročně zemřou na chřipku. Není tedy důvod k panice, ale je na místě chovat se zodpovědně a ohleduplně zejména k těm, kteří mohou být nákazou skutečně ohroženi na životě.

Co vás ochrání?

Jak se proti nákaze nejúčinněji bránit? Možností je hodně, v prvé řadě je to ale maximální důslednost ve všech krocích prevence. Prvním, nejpodstatnější a naprosto nevyhnutelným krokem je časté mytí rukou. Musí se provádět správně, pravidelně, teplou vodou a mýdlem. Doporučuje se rovněž nedotýkat se rukama očí, úst či nosu. Pomůže také vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob.

Fotografie: bbc

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]