Nedostatečná hygiena chodidel způsobuje řetězovou reakci, která vede až k problémům s páteří

Fotografie: Depositphotos

Abyste udrželi svá chodidla v co nejlepší kondici, musíte se o ně umět dobře starat. Stačí změnit některé návyky a nebudete se potýkat s žádnými problémy.

Nohy, zejména chodidla, vykonávají pro lidské tělo nezaměnitelnou funkci – denně vám umožňují stát a přesouvat se chůzí z místa na místo. Přesto je však mnozí stále obouvají do nevhodné obuvi a nevěnují jim tolik péče, kolik by skutečně měli. Abyste se však vyhnuli možným problémům, jako jsou například zarostlé nehty na palcích nebo výskyt plísně, měli byste dodržovat určitá pravidla, jež vás před nimi dokážou ochránit. Jedná se o jednoduché návyky, které udrží vaše chodidla v nejlepší kondici, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Důležité zásady, jak byste se měli chovat ke svým chodidlům

Abyste se vyhnuli potenciálním problémům s chodidly, měli byste dodržovat určité zásady, které vám pomohou udržet je v co nejlepší kondici. Zejména je důležité:

  • nenosit příliš těsné boty,
  • nesdílet svou obuv s ostatními,
  • nesdílet nůžky či jiné pedikérské náčiní s ostatními,
  • neskrývat nevzhledné nehty – nechte je chvíli dýchat, abyste se vyhnuli případným problémům,
  • netrhat si mozoly,
  • pokud máte zarostlý nehet, vždy se ho snažit co nejdříve vyléčit, a to vhodným způsobem,
  • po dlouhém dni nebo náročném tréninku zvedat nohy nad úroveň hrudníku (například si je opřít o zeď, abyste ulevili jejich přílišné zátěži),
  • jednou za čas si dopřát masáž nohou nebo se objednat na reflexní terapii,
  • používat tenisový míček k masáži chodidel,
  • okamžitě léčit podráždění nohou.

Pokud se ptáte, zda je vhodné spát s ponožkami, a to ať už z hygienických důvodů, nebo pro celkové zdraví nohou, tak ano, je to skutečně v pořádku. Neměly by však být příliš těsné nebo stahující a samozřejmě by měly být čisté.

Ujistěte se, že nosíte vhodnou obuv

Mnoho lidí má jednu nohu větší než druhou – pokud to platí i pro vás, nezapomeňte své boty vždy přizpůsobit větší noze. Vhodná obuv je totiž základním pilířem zdravých nohou a rozhodně byste neměli spoléhat na to, že malé boty časem rozchodíte. V ideálním případě byste se měli řídit podle níže uvedených pravidel:

  • Nejširší část chodidla by měla pohodlně zapadnout do nejširší části boty.
  • Vaše prsty by se nikdy neměly třít o špičky bot.
  • Vždy se v nové obuvi postavte a ujistěte se, že mezi nejdelším prstem a přední částí boty máte prostor alespoň půl centimetru.
  • Před zakoupením bot se projděte a ujistěte se, že nedochází k žádnému tření nebo klouzání.
boty žena
Fotografie: Pixabay

Mezi oblíbené druhy obuvi se v poslední době dostaly především látkové tenisky, které jsou prodyšné a umožňují nohám dýchat – je ovšem důležité, abyste je nenosili na běhání, turistiku nebo jinou aktivitu, jež vyžaduje ochranu nohou. Co se poté týče běžecké obuvi, měli byste se vždy ujistit, že podporuje došlap přední části chodidla, protože ta dopadá na zem jako první. Volte proto pevné a odpružené boty, která ochrání vaše chodidla a nijak vám neztíží daný sport.

Nenoste příliš často boty s podpatky

Ačkoliv vám mohou boty s podpatky prodlužovat nohy a dodávat pocit síly, jejich pravidelné nošení má negativní vliv na zdraví. Pokud jsou totiž příliš vysoké, naklání tělo dopředu, což je nepřirozená poloha chodidla vůči kotníku. Chození v tomto druhu obuvi spouští řetězovou reakci nahoru přes nohy a dolní část páteře, což může následně vést k chronickým bolestem kolen, kyčlí nebo zad. Pokud je však chcete i přes to nosit, měli byste si vybrat tak akorát vysoké a nosit je střídmě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]