Trápí vás vaginální obtíže? Nepodceňujte tento choulostivý problém, může se jednat o vážné onemocnění

Fotografie: Freepik

Vaginální obtíže nejsou nijak vzácné a s nějakou formou těchto zdravotních potíží se setká většina žen. Obvykle je jejich vyléčení otázkou několika dnů. Pak ale existuje několik závažnějších onemocnění, která vyžadují buď dlouhodobější léčbu nebo i chirurgický zákrok. V každém případě je dobré vědět, jaké jsou příznaky nejčastějších onemocnění.

Mezi častá onemocnění patří

  • vaginální bradavice
  • vaginální opar
  • vaginální mykóza, a
  • zánět vaginy.

Vaginální bradavice

Tyto bradavice jsou někdy nazývány jako genitální bradavice a jsou způsobované herpes viry. Onemocnění se projevuje tak, že se na vnější i vnitřní straně pochvy objeví drobné pupínky, přičemž postižená žena často cítí bolest nebo svědění.

Problémem tohoto onemocnění je, že je vysoce nakažlivé a k přenosu není nutný přímý sexuální kontakt. Toto onemocnění se léčí buď chirurgicky nebo pomocí léků a mastí, ale bohužel má tendenci se objevovat opakovaně.

Vaginální opar

Vaginální nebo také genitální opar způsobuji herpes viry a přenáší se nejen pohlavním stykem, ale také kontaktem s vaginální oblastí nebo i sdíleným ručníkem nebo žínkou. Zpočátku sliznice zarudne a tento příznak bývá provázen svěděním a pálením, následně dochází k výsevu vřídků a puchýřků.

Tyto příznaky může navíc doprovázet také zvýšená teplota, zduřené uzliny a zvýšená únava. Vaginální opar se léčí vhodnými farmaky, která se mohou doplnit speciálními krémy.

Vaginální mykóza neboli kandidóza

Toto onemocnění je infekční a způsobuje ho to, když se ve vaginálním prostředí přemnoží kvasinky, nejčastěji rodu Candida, odkud také plyne název této choroby. Kandidózou často trpí těhotné ženy, protože k jejímu vzniku a rozvoji přispívají hormonální změny.

Dalšími příčinami může být příliš vysoký příjem cukru, ale také užívání některých léků, zejména antibiotik, nebo dlouhodobé nošení nevhodného prádla.

Příznaků je více, bolest v oblasti podbřišku, a to i při pohlavním styku, výtok s drobnými hrudkami a také pocity pálení a svěděni, přičemž pálení je přítomno i v průběhu močení. Léky se podávají ve formě čípků nebo krémů.

Zánět vaginy

Záněty jsou způsobeny tím, že se v poševním prostředí přemnoží různé druhy kvasinek nebo bakterií. Kromě kandidózy se může jednat jak o virový, tak i bakteriální, prvokový nebo chlamydiový zánět. Až na virový zánět se ostatní typy léčí prostřednictvím antibiotik.

Projevují se různými typy výtoku, svěděním a pálením a někdy i bolestivostí. Chlamydiový zánět je nebezpečný tím, že větší polovina případů je bezpříznakových, takže postižené ženy nevědí, že by měly vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se však tento zánět neléčí, mohou nastat závažné komplikace, dokonce i neplodnost.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]