Odborníci prokázali, že změna životního stylu může snížit riziko infarktu o desítky procent

Fotografie: Freepik

Rozmanité kardiovaskulární choroby dnes patří k nejčastějším civilizačním nemocem a infarkt nebo přesněji infarkt myokardu patří celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí. V rámci prevence před vznikem infarktu a kardiovaskulárních onemocnění se doporučuje zejména zdravý životní styl, tedy zdravá strava, dostatek pohybu, vyhýbání se nadměrnému stresu, nekouřit a omezení konzumace alkoholu.

Jako jedna z příčin zvýšeného rizika infarktu se kromě problémů s cévami ukazuje být také zvýšené množství břišního tuku a u žen rovněž snížená hladina estrogenu v souvislosti s menopauzou.

Zázrak jménem silový trénink

Pohyb má na riziko infarktu obecně velmi prospěšný vliv. V nedávné době ale vědci z University of the American State of Iowa zjistili, že existuje jeden sport či lépe řečeno fyzická aktivita, která může snížit riziko infarktu, srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody až o sedmdesát procent.

Jedná se o silový trénink. Vědci dlouhodobě analyzovali více než třináct tisíc osob a z výsledků vyplynulo, že ti, kdo se pravidelně alespoň hodinu týdně věnují silovému tréninku, mají mnohem menší riziko vzniku těchto zdravotních problémů.

Pokud vám nevyhovuje silový trénink v tělocvičně, podobné účinky má prý i aktivní práce na zahradě, generální úklid nebo přestavba nábytku v bytě.

Potraviny, kterými uděláte radost svému srdci a cévám 

Jako prevence před vznikem kardiovaskulárních chorob a infarktu se často doporučuje tak zvaná středomořská strava. Její významnou součástí je konzumace tučných ryb, zejména lososa a tuňáka. Důvodem je jejich vysoký obsah omega-3-mastných kyselin, které snižují riziko vzniku srdečních arytmií a zároveň mají schopnost „rozpouštět“ nebezpečný cholesterol.

Fotografie: Pixabay

Rovněž dýňová, slunečnicová či lněná semínka obsahují zdraví prospěšné omega-3-mastné kyseliny a také velké množství hořčíku a zinku, tedy minerálů důležitých pro správnou funkci srdce. Podobně kardiovaskulárnímu systému prospívá také konzumace olivového oleje, ořechů, mandlí a pistácií.

Pokud jde o nápoje, srdci a cévám prospějete pravidelným pitím zeleného čaje, který snižuje hladinu triglyceridů a cholesterolu v krvi, čímž přispívá ke snížení rizika vzniku nejrůznějších kardiovaskulárních chorob.

Fotografie: Pixabay

Nenápadné příznaky přicházejícího infarktu

Jedním z nebezpečných mýtů, který s infarktem souvisí, je, že většina lidí se domnívá, že jde o náhlé selhání srdce, které je doprovázené bolestí a tlakem na hrudi, dušností, mdlobami a bušením srdce. To ale není tak úplně pravda, náš organismus nás totiž na riziko infarktu často upozorňuje několik dní předem.

K těmto nenápadným příznakům, kterým bohužel řada lidí nevěnuje dostatečnou pozornost, patří zvýšené pocení, nevolnost, bolest v horní části břicha, bolest mezi lopatkami, pocit neklidu či extrémní únava.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]