Imunita v ohrožení! Jak přežít podzim ve zdraví?

Imunita je důležitá funkce našeho organismu. Snaží se bránit tělo před bakteriemi, viry a dalšími neřády, kteří poletují všude kolem nás. Pokud je naše imunita oslabená, tím spíš ji bakterie přemůžou a my jsme nemocní. Co dělat pro to, aby fungovala správně? Jak ji podpořit?

Obrněná střeva

Mnoho bakterií má tendenci ulpívat ve střevech a nás tak trápit. Proto je důležité, aby střeva správně fungovaly a nedovolily žádným nemocem, aby se zde rodily. K tomu, abyste činnosti střev prospěli, je důležité jíst kromě jednoduchých cukrů a tuků také vlákninu, na kterou mnozí zapomínají. Proto jezte hodně mléčných výrobků, luštěniny, nezapomínejte ani na ořechy.

Vitamíny

V domnění, že vitamín C je pouze v citrónech a pomerančích se lidé při prvních známkách nachlazení obracejí právě, a často pouze na toto ovoce. Kromě toho, že přílišné dávky „céčka“ mohou spíše uškodit a vyvolávat vyrážky, toto exotické ovoce ztrácí vitamíny dlouhými převozy a skladováním. Někdy je proto mnohem lepší zvolit jako pomocníky při nachlazení ovoce z našich zahrad. Jablka, hrušky.

Doplňky stravy

Samozřejmostí jsou vitamíny v podobě tabletek, „šumáků“ a tak podobně. V lékárně vám určitě poradí, jaké vitamíny a jaké doplňky stravy zvolit, určitě ale nezapomínejte, aby vždy nebyly ochuzeny o vitamíny, které posilují imunitu nejvíce – A, B6, B12, C, D, zinek, železo.

Správná životospráva

I správná životospráva prospěje naší imunitě. Pokud budete chodit spát pozdě a brzy vstávat, budete unavení a energie, kterou potřebuje naše imunita, bude vkládána nejvíce do toho, abyste se udrželi vůbec bdělí. Proto je vhodné chodit spát tak, abyste po probuzení mohli říct, že jste se prospali krásných osm hodit. Ke správné životosprávě určitě patří také správné stravování – nejde pouze o to, co jíte, ale také jak. Dnešní doba je uspěchaná a proto si žádá rychlé obědy nebo vynechávání jídel. A to je špatně!

Kromě spánku a stravování rozhodně do svého režimu vložte i procházky na čerstvém vzduchu, relaxujte. Když nebudete vystresovaní, bude mnohem snazší udržovat v kondici své zdraví.

 Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net