Nežádoucí chloupky na bradě ženám nejen nesluší. Jsou také příznakem vážného zdravotního problému

Fotografie: Depositphotos

Kromě vlasů z pokožky vyrůstají na různých místech také chloupky. U řady žen je to i na bradě, což vůbec nevypadá hezky, a tak se jich přirozeně chtějí zbavit.

Muž s bradkou je sexy, zatímco žena s chloupky na bradě nepůsobí přitažlivě. Je to něco, co k ženám nepatří. Jejich tvář by měla být hladká a jemná. Bohužel růstem tmavých silnějších chloupků v oblasti brady je postižena nejedna žena. Může se jednat dokonce o známku zdravotního problému, říká lékařka Cynthia Cobb.

Proč rostou ženám chloupky na bradě

Některé rody v ženské linii vykazují zvýšenou tvorbu chloupků, přitom se nejedná o problém se zdravím. Na vině je tedy dědičnost. Příčinou ale také může být hormonální porucha, která souvisí především s přítomností mužských pohlavních hormonů (androgenů). Důvodem pro to bývá například syndrom polycystických vaječníků, menopauza. Doprovodným příznakem je hlubší hlas, akné, problémy s menstruací.

Menopauza jako příčina tvorby chloupků na bradě

Během menopauzy u žen klesá produkce hormonu estrogenu. Zhoršuje se stav pokožky a na místech, kde jinde dříve nerostly, se objevují tmavší a silnější chloupky. U žen, které období menopauzy hůře snášejí, se doporučuje hormonální substituční léčba. Je třeba u nich také častěji kontrolovat hladinu cholesterolu, měřit tlak a posilovat skelet konzumací vápníku, hořčíku a vitamínů D a B12.

Disfunkce vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků je jedním z typů hormonální nerovnováhy. Projevuje se nepravidelnou menstruací, nadváhou a také neplodností. Pro ženu tato porucha znamená, že její vajíčka nejsou schopná oplodnění. Vaječníky mají specifický vzhled a jejich folikuly v určitém okamžiku přestanou růst, vajíčko se neuvolní, tudíž nemůže ani dojít k těhotenství. Tento syndrom se manifestuje také tvorbou tmavých chloupků na bradě.

Fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit nežádoucích chloupků na bradě

Na odstranění chloupků na bradě je vhodná laserová metoda. Ale i doma je možné se chloupků zbavit. Je třeba oslabit jejich vlasové kořínky. Chloupky pak rostou pomaleji a jsou slabší.

Vytvořte si pastu ze 2 lžící mletých ovesných vloček, 2 lžic vymačkané citronové šťávy a 2 lžic přírodního medu. Vše dobře promícháte a nanesete na bradu. Necháte 20 minut působit, pak pořádně opláchnete. Léčbu je možné opakovat až třikrát týdně. Již po měsíci jsou viditelné výsledky.

Rychlé odstranění chloupků

Pro rychlejší odstranění chloupků na bradě lze použít doma připravenou cukrovou pastu. Vezmete 1 šálek cukru, 1 a půl sklenice vody a šťávu z poloviny citronu. Vodu uvaříte a přidáte jednotlivé ingredience. Míchat je budete tak dlouho, až se cukr úplně rozpustí. Pak snížíte teplotu a vaříte dalších 30 minut. Odstavíte a necháte vychládnout. Pasta se aplikuje přímo na chloupky a s její pomocí se odstraní.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]