Pokud trpíte zácpou, těmto 8 potravinám se raději vyhněte

Zácpou trpí poměrně hodně lidí a ne vždy je na vině nedostatek vlákniny. Způsobovat ji může hned několik věcí: užívání léků, cukrovka, deprese, snížená funkce štítné žlázy, užívání vitamínů (železo, vápník) a dokonce i nadměrné užívání projímadla, které vede ještě k větší zácpě a porušení střevních stěn.

Chcete-li mít pravidelnou stolici, začněte dodržovat pitný režim, více se hýbat a vyřaďte některé druhy potravin ze svého jídelníčku. Některé typy potravin zácpě napomáhají. Které to jsou?

Smažené pokrmy

Smažená jídla nejsou ničím přínosným a pro trávicí trakt jsou zátěží, protože příliš dlouho setrvávají v tlustém střevě. Pokud trpíte na zácpy, měli byste se vyhnout polotovarům, jídlu z rychlého občerstvení a smaženým pokrmům. Tyto jídla nemají téměř žádnou vlákninu, která činnost střev podporuje.

Bílé pečivo a cukrovinky

Dopřáváte-li svému tělu nadmíru cukru a tuku, nemůžete čekat, že se to obejde bez potíží. Přeslazené laskominy, pečivo z bílé mouky doslova střeva zalepí a ty zleniví.

Tučné mléčné výrobky

Vysokoprocentní smetana, plnotučné mléko, vysokoprocentní jogurty – čím více tuků konzumujete, tím pomalejší tranzit stolice. Nemusíte se mléčných výrobků úplně zříkat, ale zaměřte se na obsah tuku 2 % u mlék a 30 % u sýrů. Nejvíce ideální je, když si občas dáte kefír – kysané výrobky vás proženou a obsahují střevům prospěšné bakterie.

Železo a vápník

Pokud je některých vitamínů a minerálů v těle málo není to dobře, ale stejně tak může škodit jejich nadměrná dávka. Patří sem například železo a vápník. Pokud užíváte železo na chudokrevnost, čiňte přestávky a na chvíli jej po dohodě s lékařem vysaďte.

Nezralé banány

Zatímco zralé banány přinášejí úlevu, ty nezralé způsobují zácpu. Je to proto, že nezralé banány obsahují více rezistentního škrobu – látka, kterou lidský organismus špatně tráví.

Vajíčka

I vejce dokáží zadržovat ve střevech stolici. Především vejce vařená natvrdo. Občas si vejce dát můžete. Přidejte k nim i máslo, tím se situace zlepší. Nicméně teprve poté, až se vám stolice upraví.

Potraviny s lepkem

Lepek je de facto bílkovina nacházející se v obilovinách: ječmen, pšenice, oves, špalda. Někteří lidé mohou mít na lepek alergii. Pokud je to i váš případ vybírejte potraviny bez lepku. Klidně jste se mohli 30 let stravovat běžným způsobem bez potíží a najednou vám lepek začal vadit. Sledujte i další signály, jako slabost, únava, špatné soustředění, bolest hlavy či břicha, migrény, kazivé zuby, časté zlomeniny, brnění končetin, kožní problémy, lámání nehtů apod.

Čokoláda

Lidé trpící na zácpu by se měli obloukem vyhnout čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Veškerá rizika spojená s určitou potravinou minimalizujete přidáním zeleniny anebo zařazením čerstvého džusu s dužinou do svého pitného režimu.

Obrázek: pixabay.com