Pravidelná konzumace cibule má řadu pozitivních účinků na tělo

Cibule se v určité formě přidává prakticky do každého slaného jídla buď přímo jako ingredience, nebo jako koření. Je možné ji jíst syrovou, vařenou či pečenou – v každé formě má svou nezaměnitelnou chuť a aroma, které podtrhává ostatní potraviny. Kromě příjemné chuti je však cibule také zdraví prospěšná, a to hned několika způsoby, znáte všechny?

Druhy cibule a jejich vlastnosti

Cibule je k dostání v různých odrůdách, jež jsou charakteristické především podílem obsažených látek. Nejčastější jsou tyto druhy:

  • bílá
  • žlutá
  • červená

Kromě nich je velmi oblíbená také jarní cibulka, která je používá především jako ozdoba.

Bílá cibule

Tato odrůda cibule je obvykle křupavá s výrazně ostrou chutí. Hodí se jako základ do omáček nebo pro dochucení ve studené kuchyni v případě, že je potřeba zvýraznit nasládlou chuť dalších ingrediencí.

Žlutá cibule

V porovnání s bílou cibulí je o něco sladší a jemnější. Používá se především na vaření, jelikož rychleji ztrácí křupavý charakter a dosahuje homogenní konzistence.

Červená cibule

Tato odrůda je chuťově jemná s křupavou strukturou. Červená cibule obsahuje největší podíl zdraví prospěšných látek (vitamínů a minerálů), proto se nejčastěji konzumuje v syrovém stavu.

Výhody a účinky cibule na lidský organismus

Díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek pomáhá cibule jako prevence i lék při různých neduzích. Své využití cibule nalézá především díky následujícím účinkům.

Živiny pomáhající pročištění

Cibule obsahuje velký podíl vitamínů B a C, a také antioxidanty. Pravidelná konzumace cibule tak chrání lidský organismus před škodlivinami z potravy a pomáhá odstraňovat volné radikály.

Prevence proti nemocím srdce

Díky nízkému obsahu tuků a vysokému podílu kvercetinu je cibule vhodná jako prevence proti ucpávání cév, které bývají přímou příčinou chorob kardiovaskulárního systému. Jeho prostřednictvím tak konzumace cibule snižuje tlak i riziko srdeční příhody.

Ochrana proti rakovinnému bujení

Látky obsažené v cibuli přímo působí jako bariéra proti tvorbě rakovinných buněk v konkrétních orgánech – především žaludku, plicích a vaječnících. To je způsobeno obsahem flavonoidů, které přímo omezují rakovinné bujení.

Snižování hladiny cholesterolu

Jak už bylo uvedeno výše, cibule pomáhá čistit kardiovaskulární systém a zabraňuje cholesterolu v ukládání na stěnách cév. To je výhodné jak při rizicích spojených s infarktem, tak v boji proti obezitě.

Podpora zdravé kůže

Konzumace cibule vede také k pročišťování pórů kůže. Pokožka se pak vyznačuje velmi zdravým vzhledem a vlasy vyšší kvalitou.

Vyrovnávání hladiny cukru v krvi

Kromě cholesterolu působí prospěšné látky v cibuli také na metabolismus cukrů. Je proto výhodná také pro lidi trpící cukrovkou, protože napomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krevním oběhu.

Posilování imunitního systému

Díky vitamínům působí cibule pozitivně na imunitní systém. Zvýšená konzumace zejména v chladnějších měsících umožňuje lépe snášet nápory bakterií.

Budování silné kostry

Pravidelný příjem cibule pomáhá také posilovat strukturu kostí. Z tohoto důvodu je také doporučována starším lidem jako prevence artrózy.

Podpora trávicího systému

Velký podíl cibule tvoří vláknina, která je prospěšná především pro střevní pochody. V tomto směru je však nutné nepřehánět denní příjem této potraviny, jinak může být účinek opačný.

Okamžitý účinek při bolestech hlavy, chřipce a nachlazení

Směs cibulové šťávy s medem je léčivým prostředkem se spoustou vitamínů a minerálů, které tiší bolest a napomáhají imunitnímu systému bojovat s viry a bakteriemi.

Dávejte pozor na nadměrnou konzumaci

Pokud zařadíte pravidelnou konzumaci syrové cibule do svého jídelníčku, dávejte si pozor na vyváženou stravu a nepřehánějte to. Nadměrná konzumace cibule může způsobit nadýmání, pálení žáhy, podráždění nebo alergie. Cibuli vždy jezte s mírou.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]