Ovoce a zelenina základ jídelníčku – Na sladkosti raději zapomeňte

Ovoce a zelenina jsou nepostradatelnou potravinou v našich životech. Podstatnou část by na talíři měla zastupovat zelenina různě tepelně upravená i syrová. Doporučované denní množství zeleniny je asi 400 gramů, což je poměrně velké množství. Nebojme se zařadit také mořské řasy, které jsou velmi bohaté na vitaminy, minerály a stopové prvky. Měli bychom vždy preferovat sezónní zeleninu.

Nezapomínáme ani na ovoce

Totéž platí pro ovoce, měli bychom ho konzumovat v době, kdy právě dozrává, v zimě konzumujeme ovoce, které se dá na zimu přirozeně uskladnit. Naložené kysané zelí nám může být dostatečným zdrojem vitaminů v zimě a pro tělo mnohem prospěšnější.

Pozor na sladkosti

Sladké dezerty, pudinky, dorty, bonbony a jiné cukrovinky bychom měli v naší stravě minimalizovat. Není na nich nic výživově cenného. Cukr je typickým příkladem potraviny, která je používána v rafinované formě jen posledních asi 200 let, bohužel její spotřeba enormně vzrostla. Rozumně bychom měli zacházet také se solí. Ta je pro organismus nezbytná, ale měla by být používána v přiměřeném množství při vaření pokrmů, nikoliv k dosolování na talíři či jako posyp různých slaných pochutin a oříšků. Ve stravě bychom neměli zapomínat na ořechy a semena, která jsou neocenitelným zdrojem vitaminů, minerálů, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin.

Fotografie publikována se svolením amenic181 Photography/FreeDigitalPhotos.net