Banány patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce, ale jsou i silným a účinným přírodním lékem

Obsahují velké množství vitamínu A, B, C, D, E a minerálů. Když je banán správně zralý, je příjemně sladký. Dá se rovněž použít do různých dezertů, zákusků i ovocných salátů. Často je pro svou sladkost používán i do palačinkových, nebo lívancových těst, jako náhražka cukru. Je to taková zdravější varianta. Mimo jiné obsahuje i hodně vlákniny a obsahuje látky, které jsou schopné zlepšit člověku náladu.

Na jaké neduhy může banán pomoci?

Jak již bylo řečeno, banán má široké spektrum užití. Pozitivně působí při:

  • Hypertenzi: banán totiž obsahuje vysoké množství draslíku a ten je potřebný především u lidí s vysokým krevním tlakem. Když ho budete jíst, můžete si jím snížit tlak.
  • Redukci stresu: banán je považován za nejlepší protistresové ovoce. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které blahodárně působí na náš metabolismus.
  • Zhoršeném zraku: vitamín A, který je taktéž obsažen v banánu, pozitivně ovlivňuje náš zrak. Jezte ho a budete vidět třeba jak ostříž!
  • Zácpě a nadýmání: banány jsou plné pektinu a napomáhají tělu odstraňovat toxiny. Rovněž jsou skvělým probiotikem.

Mimo jiné je konzumace banánů taktéž doporučovaná u žen, které trpí takzvaným premenstruačním syndromem (období těsně před menstruací), protože zmírňuje výkyvy nálad a pomáhá proti nadýmání.

Když máte depresi, dejte si banán

Pozitivní efekt mohou mít banány i při depresích, úzkostných stavech, nebo jen smutných náladách. Podporují totiž v těle produkci serotoninu, který je takzvaným hormonem štěstí. Jezte banány denně a budete mít více energie, elánu a podpoříte tím lepší náladu. Na chmury tedy jedině banán!

Když chcete zhubnout

Banány jsou skvělé, i co se týká hubnutí. Pokud svou hmotnost potřebujete zredukovat, je výborné banány mixovat do smoothie. Kombinovat tohle ovoce můžete například s borůvkami, jahodami, jablkem, ale také s avokádem, nebo špenátem.

Je to jen na vás, co vám chutná. Protože banán obsahuje, jak jsme již v úvodu zmínili vlákninu, přispěje k tomu, že se budete déle cítit nasyceni. Je tedy ideálním společníkem při shazování přebytečných kilogramů a vhodným doplňkem vašeho dietního jídelníčku. Banán je skutečně přírodním zázrakem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]