Syntetické deodoranty mohou dlouhodobě zápach z podpaží dokonce zhoršovat. Kokosový olej riziko zažene

Fotografie: Tiia Monto / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Používání komerčních deodorantů může mít negativní dopady na vaši pokožku. Mnohem lépe proto uděláte, pokud si připravíte svůj vlastní z přírodních ingrediencí.

Tradiční deodoranty a antiperspiranty jsou sice navrženy tak, aby potlačovaly tělesný zápach a vlhkost, ovšem některé z nich obsahují složky, které mohou být škodlivé, způsobovat podráždění, nebo dokonce dlouhodobě zhoršovat zápach podpaží. Mnoho lidí se proto v současné době začíná obracet na jejich přírodní alternativy, jež nemají žádné kontradikce, a navíc si je lze připravit z pohodlí domova, říká doktorka Dominique Fontaine.

Proč nám zapáchá podpaží

Vaše podpaží vytváří teplé útočiště pro bakterie, a pokud se potíte, tyto bakterie začínají požírat vlhkost. V důsledku tohoto procesu dochází ke vzniku odpadu, který znáte také jako pot. Používání komerčních deodorantů a antiperspirantů však může tento proces narušit, a dokonce vést ke vzniku nepříjemných potíží, jako je například podráždění. Tyto prostředky totiž ničí tyto užitečné bakterie a způsobují růst těch škodlivých, což může vést k ještě silnějšímu zápachu, nebo dokonce negativnímu ovlivnění funkce imunitního systému.

Přírodní deodoranty překrývají zápach, nikoliv pot

Při přechodu na přírodní produkt nelze očekávat stejné výsledky jako u tradičních deodorantů a antiperspirantů. Dokonce může trvat několik dní nebo týdnů, než vaše podpaží obnoví rovnováhu svého ekosystému. Takový prostředek si můžete zakoupit ve většině obchodů s přírodními potravinami, na internetu nebo kdekoliv, kde si můžete koupit jiné přírodní produkty péče o pleť.

Je ovšem důležité se vždy ujistit, že produkt obsahuje skutečně pouze přírodní složky a nikoliv chemikálie, které by mohly narušit vaše zdraví. Některé totiž mohou obsahovat umělé esence, jež jim přidávají aroma, ovšem právě to nechcete. Vhodným způsobem, jak si být vždy jistý, je proto vyrobit si svůj vlastní domácí deodorant. Jedná se o velmi snadnou záležitost, kterou zvládnete během několika minut, a navíc vás to nepřijde ani na mnoho peněz.

Příprava vlastního domácího deodorantu

Pokud si chcete být jistí skrze to, co nanášíte na své tělo, můžete si přírodní deodorant vyrobit sami doma. Je to naprosto jednoduché a nezabere vám to ani mnoho času. K přípravě budete potřebovat následující ingredience:

  • 1/3 šálku kokosového oleje,
  • 1/4 šálku jedlé sody,
  • 1/4 šálku škrobu z maranty,
  • 6 až 10 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (volitelné).
kokos olej
Fotografie: Pexels

Samotný postup výroby prostředku je poté již velmi jednoduchý. Následujte jednotlivé kroky:

  • Nejprve smíchejte jedlou sodu s marantou.
  • Vmíchejte do ingrediencí kokosový olej, dokud nezískáte jednotnou směs.
  • Jakmile budete mít hotovo, můžete do směsi přidat také esenciální olej, který jí dodá příjemné aroma.
  • Výslednou směs vložte do prázdné skleněné nádoby a máte hotovo.

Pro použití stačí zahřát malé množství směsi mezi prsty, dokud se nezmění v lepkavou tekutinu. Tu poté naneste do podpaží a nechte působit. Při výrobě vlastního přírodního deodorantu také neváhejte experimentovat s různými základy, prášky a oleji – jako báze například dobře funguje také bambucké nebo kakaové máslo. Záleží pouze na vás a vaší kreativitě, jak bude vypadat finální podoba vašeho produktu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]