Velikonočního beránka si lze vychutnat i bez výčitek svědomí

Velikonoce sice patří k vašemu oblíbenému svátku, ale trápí vás, že si nemůžete užít všech těch dobrot včetně ranní či odpolední kávičky s lahodným beránkem? Pak vás potěšíme. Protože existují recepty, které umožňují mlsání, aniž byste se pak museli trápit tím, že každé sousto pro vás znamená zbytečné kalorie navíc.

Popravdě řečeno to neznamená, že máte sníst celého beránka na posezení. I zdravé recepty se musí jíst s rozumem. Ale určitě to není taková pohroma, jako dát si klasiku z bílé mouky, bílého cukru, se šlehačkou navrch a zapít slazenou kávou.

Recept č. 1 – beránek z ovesných vloček

  • Beránek z ovesných vloček. Na tohoto beránka budete potřebovat 2 celá vejce, 40 g roztopeného kokosového oleje, 40 g třtinového cukru (lze nahradit medem, javorovým sirupem), 200 g tvarohu bez tuku, citronovou kůru, špetku soli, 180 g rozmixovaných ovesných vloček, 1 polévkovou lžíci holandského kakaa, ½ kávové lžičky jedlé sody nebo půl pytlíku kypřicího prášku bez fosfátů, mléko podle potřeby (kokosové, mandlové, sojové).
  • V míse smíchejte vajíčka, cukr (případně jiné sladidlo), olej, trochu citronové kůry a špetku soli. Vyšlehejte tuto směs a přidejte ovesnou mouku, kakao i jedlou sodu (nebo prášek do pečiva). Podle potřeby přidejte i mléko. Těsto pak vlijte do vymazané a vyspané (třeba kokosem nebo mletými oříšky, případně ovesnou moukou) formy beránka a upečte na 180 stupňů cca 25 až 30 minut.

Poznámka: formu pořádně vymažte, aby beránek nepřišel k úhoně a nevypadl bez hlavičky či hřbetu.

Recept č. 2 – beránek z tvarohu

  • Na tohoto beránka či zajíčka budete potřebovat 400 g tvarohu, 200 ml mléka (jakékoliv), 3 vajíčka, ½ kávové lžičky jedlé sody nebo prášek do pečiva, 1 vanilkový pudink, hrozinky nebo jiné ovoce + semínka, oříšky dle libosti a 40 g proteinu.
  • Asi jste si všimli, že není uveden cukr ani jiné sladidlo. To proto, že protein je již přislazen. Jakou příchuť použijete, záleží na vás. Ideální je v tomto případě vanilkový.
  • Mléko, tvaroh, vejce smíchejte a vytvořte krém, do kterého následně zamícháte jedlou sodu i zbývající ingredience. Tady jen drobná poznámka: ořechy a hrozinky či jiné těžší suroviny mají tendence usedat ke dnu, tudíž je lépe přidat je nakonec – posypat jimi těsto.
  • Těsto nalijte do vymazané a vysypané formy a pečte při 180 stupních asi 20 minut. Poté teplotu stáhněte na 150 – 160 stupňů a ještě dalších 20 minut dopečte. Doba pečení je orientační. Záleží na troubě i velikosti formy, proto doporučujeme beránka hlídat.

Tip na závěr

Z uvedených receptů nemusíte péct jen beránka. Těsto se hodí na muffiny, bábovku, klasickou buchtu upečenou na plechu.

Obrázek: pixabay.com