Ketodieta spočívá v přijímání nízkého množství sacharidů, díky čemuž tělo získává energii z tuků

Fotografie: Mack Male / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Ketogenní dieta nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské zdraví, a to zejména co se týče hubnutí. Pomůže vám také získat prevenci před mnoha nemocemi.

Ketogenní dieta je druh stravování, který spočívá v konzumaci velmi nízkého množství sacharidů a jejich nahrazení zdravými tuky – to pomáhá tělu lépe spalovat tuky a přeměňovat je na energii, což může vést ke snadnějšímu snížení hmotnosti a rizika vzniku některých onemocnění. Kromě toho má pak tato dieta také příznivé účinky na celkové zdraví a je pro tělo mnohem přirozenější než běžné diety, říká doktorka Amy Richter.

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta je dieta, během níž lze jíst pouze potraviny s velmi nízkým obsahem sacharidů a naopak vysokým obsahem tuků. Toto snížení následně uvede tělo do metabolického stavu zvaného ketóza – což je stav, při kterém tělo začíná využívat jako palivo právě tuk namísto sacharidů. Jakmile k tomuto procesu dojde, jedinec začíná neuvěřitelně efektivně spalovat kalorie a dodávat energii mozku. Kromě toho může tento druh stravování výrazně snížit hladinu cukru a inzulínu v krvi. To má spolu se zvýšeným množstvím ketolátek některé zdravotní výhody.

Existuje několik verzí ketodiety, včetně:

  • Standardní ketogenní dieta: Velmi nízký příjem sacharidů (10 %), střední příjem bílkovin (20 %) a vysoký obsah tuků (70 %).
  • Cyklická ketogenní dieta: Tato dieta zahrnuje střídání období s vyšším příjmem sacharidů, například 5 standardních ketogenních dnů, které následují 2 dny plné sacharidů.
  • Cílená ketogenní dieta: Během této diety je možné jíst více sacharidů v tréninkové dny.
  • Ketogenní dieta s vysokým obsahem bílkovin: Tato dieta je podobná standardní ketogenní dietě, ale zakládá si na více bílkovinách. Poměr živin je většinou 60 % tuků, 35 % bílkovin a 5 % sacharidů.

Je ovšem důležité zmínit, že cyklické nebo cílené ketogenní diety jsou pokročilejší metody a používají je především kulturisté nebo sportovci. Proto se před jejich zahájením raději ujistěte, že jsou pro vás ty pravé.

lékař při rozhovoru
Fotografie: Pixabay

Ketogenní dieta a hubnutí

Ketogenní dieta je velmi účinný způsob, jak zhubnout a snížit riziko vzniku některých onemocnění – zejména se však jedná o cukrovku 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, a dokonce také některých druhů rakoviny. Tento druh stravování může být při shazování kil stejně účinný jako nízkotučná dieta. Kromě toho vás ketogenní dieta mnohem více zasytí, takže nebudete mít nutkání se přejídat.

Dále je také možné, že pravidelné dodržování ketogenní diety snižuje krevní tlak a hladinu triglyceridů v krvi. Klíčovou roli může hrát v tomto případě zvýšený obsah ketolátek, nižší hladina cukru v krvi a lepší citlivost na inzulín, což jsou faktory, na kterých si tento druh stravování zakládá. Ne každému však může tato dieta vyhovovat, a proto byste se před jejím zahájením měli raději poradit se svým praktickým lékařem nebo jiným specializovaným odborníkem, zda je ta pravá pro vás.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]