Tyto potraviny způsobují nadměrný tělesný zápach. Jedná se o příčinu, o které většina lidí netuší

Fotografie: Depositphotos

Máte-li problém s tělesným zápachem bez zjevného důvodu, je možné, že vás ovlivňuje to, co jíte. Strava bohatá na určité potraviny může způsobit nepříjemný odér.

Všichni jsme to zažili. Přestože dodržujete pravidelnou hygienu, může vás trápit tělesný zápach. Existují zjevné důvody, které není potřeba dlouhodobě řešit, například pravidelně sportujete nebo se výrazně zvýšily venkovní teploty, to všechno přispívá k tomu, že se více potíte a bohužel jdete cítit. To však spraví sprcha a vhodný deodorant. Jenže jsou lidé, kteří s tělesných zápachem bojují dlouhodobě a bohužel neúspěšně. Zde je potřeba hledat příčinu jinde.

Potíte to, co jíte

Někdy mohou být důvodem vzniku tělesného zápachu potraviny, jaké jíte. Například spousta lidí po konzumaci chřestu pociťuje náhlý silný zápach z moči. Ten však zmizí, jakmile je jídlo v těle metabolizováno a veškeré zbytky z organismu zmizí, jak informuje Stacy Sampson. Pokud tedy nejste skuteční milovníci chřestu a nejíte ho denně.

Některé potraviny také mohou být příčinou plynatosti a říhání, což jsou stavy, jež mohou zvýšit zápach, který vaše tělo produkuje. Mezi takové potraviny patří například brokolice, květák, zelí nebo právě zmíněný chřest. K seznamu je potřeba přidat i takové suroviny, u nichž trpíte potravinovou intolerancí nebo citlivostí. Ty také mohou způsobit nadměrnou plynatost. Jak rozpoznat intoleranci laktózy jsme již vysvětlovali na ZdravémStravování.

Tento geniální lidový trik kompletně očistí vaše tělo od toxinů. Výsledky pocítíte do 2 dnů

U někoho pomůže ovoce a zelenina

Výzkum publikovaný na EvolutionAndHumanBehavior uvádí, že váš celkový jídelníček, to znamená, jak jste běžně zvyklí se stravovat, ovlivňuje tělesný pach. Například bylo zjištěno, že muži, kteří dodržovali zdravou a vyváženou stravu bohatou na větší množství ovoce a zeleniny, měli méně intenzivně páchnoucí pot, ať už se potili méně či více.

zdravá strava
Fotografie: Freepik

Naopak bylo dokázáno, že jídelníček s vyšším obsahem sacharidů je spojen s méně příjemně páchnoucím potem. Stejně tak došlo ke srovnání živočišné a rostlinné stravy. Zvýšená konzumace masa negativně ovlivňuje tělesný odér oproti stravě založené spíše na rostlinných potravinách. Je tedy třeba si uvědomit, že to, co jíte, přímo ovlivňuje nejen zápach z úst, ale celého vašeho těla, jak uvádí server Healthline.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]