94 % lidí, kteří trpí nadměrným pocením, netuší, že mají přírodní řešení doslova na dosah ruky

Fotografie: Depositphotos

Nadměrné pocení je nepříjemný problém, který může vést k zápachu vašeho těla. Zmírnit jej však můžete snadno, a to pomocí změn ve svých návycích.

Pokud vás neustále trápí nepříjemné pocení a následný zápach, můžete podniknout určité kroky, které vám pomohou problém zmírnit. Stačí se naučit vybírat správné oblečení, vyvarovat se nadměrného stresu nebo se pravidelně holit, což radí i lékařka Debra Rose Wilson. Možností, jak si pomoci, je samozřejmě mnohem více a většina z nich vás nevyjde ani na tolik peněz.

Používejte oblečení z bavlny

Prvním krokem k minimalizaci pocení je nošení správného oblečení. Měli byste se zaměřit zejména na bavlněné látky, které umožňují pokožce více dýchat a snáze se vysušují. Pokud byste častěji nosili syntetiku, pouze by to vaši kůži podráždilo a zamezovalo přísunu vzduchu k ní. Kromě toho pak mají bavlněné kusy oblečení tendenci inhibovat bakterie a zápach, který způsobují.

Holení a používání antiperspirantu

Velmi důležitým faktorem je holení. Pokud máte v podpaží příliš mnoho chlupů, snadněji se tam bude tvořit vlhkost a stejně tak i zapáchající bakterie. Je proto dle webu Healthline dobré se pravidelně v těchto místech holit, což vám pomůže snížit riziko nadměrného pocení a udržet suchost. Pozor byste si měli dávat také při používání antiperspirantu. Většina lidí ho používá pouze ráno po sprchování, ovšem dobře poslouží i v případě, že ho aplikujete před spaním.

Pozor na tyto potraviny

Mnoho lidí si neuvědomuje, že to, co konzumují, může ovlivnit jejich tělesný pach. Toto však dokládá i studie v časopise Evolution and Human Behavior. Nejčastěji to bývá kari a bílá cibule, které jsou zodpovědné za to, že se váš pot začne projevovat ne zrovna příjemným aroma. Podobně tomu je také u kávy, tedy zejména kofeinu, který působí podobně jako složky cibule. Pokud se tedy chcete vyhnout nepříjemnému zápachu, raději s nimi buďte opatrní.

Nepříjemný ekzém nevzniká pro nic za nic. Mezi časté příčiny patří i pocení a syntetické tkaniny

cibule rozkrojená na poloviny
Fotografie: Pexels

Zápach může způsobit také stres

Když je člověk ve stresu, jeho tělo se začíná automaticky více potit. V tomto případě vám pomohou zejména uklidňující a relaxační techniky, jako je například meditace, jógová cvičení a dýchací cvičení. Ty vám pomohou udržet psychickou pohodu a zůstat klidní i během té nejnáročnější situace. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jaké dopady může mít na lidské zdraví dlouhodobý stres.

Pomůže vám citron a jablečný ocet

Ptáte se, jak můžete nadměrnému pocení a zápachu zabránit? Velmi dobře vám pomůže například konzumace citronové šťávy, která působí inhibičně na bakterie a tlumí jejich pach. Podobný účinek může mít také jablečný ocet a další produkty s nízkou kyselostí. Ještě před jejich přidáním do jídelníčku byste se však měli ujistit, že na ně nemáte alergii.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]