Nadměrné pocení je pro řadu lidí tabu, o kterém se bojí mluvit. Vyřešte tento problém jednou provždy

Fotografie: Freepik

Dospívání, obezita, nesprávný jídelníček nebo určité nemoci mohou vést k nadměrnému pocení, kvůli kterému budete cítit zápach. Vyřešte svůj problém jednoduše, abyste se ve společnosti cítili dobře.

Samotný pot pro okolí není nepříjemný, většinou ho ani necítí. Zápach, který je k němu připojen, je důsledkem bakterií, které v některých místech na těle působí. Lipidy a aminokyseliny v potu jsou bakteriemi přetvořeny na jiné látky, které potom zapáchají. V takovém případě nemusí pomoci deodorant, ani antiperspirant.

Hygiena je náročná, ale je třeba ji dodržovat

Během posledních desetiletí se zvýšila základní pravidla hygieny, která radí, jak zacházet s tělesným pachem spolu s hygienickými postupy. Existují dva způsoby řešení zápachu v podpaží, jeden zahrnuje odstranění bakterií antiperspirantem, a druhý zahrnuje blokování potních žláz a ničení bakterií deodorantem obsahujícím hliník.

Někteří lékaři však zjistili, že používání deodorantů nebo antiperspirantů má některé opravdu děsivé vedlejší účinky. Hliník by totiž tak často do kontaktu s vaší pokožkou vůbec neměl přijít.

Fotografie: Freepik

Výzkumy mluví jasně

Odborná komunita v čele s mnoha vědci provedla výzkum na téma těchto bakterií. Jejich komunita zvaná mikrobiom v našich tělech se ale stále studuje. Odborníci ji dokonce nazývají novým orgánovým systémem v našem těle, protože má velký dopad na zdraví. To může vést k různým problémům.

Ekosystém v lidském podpaží

Bakterie se vyskytují v celém těle přirozeně. Nejčastěji si jejich činnosti můžete všimnout ve střevech. Jde totiž o nejvíce bakteriální oblast uvnitř našeho těla. Podle lékařů ale najdete pětkrát větší seskupení baterií na paži nebo na břiše.

Více než polovina těchto bakterií spadá do jedné ze dvou skupin. S jednou z nich je spojená vůně a s druhou zápach, který může obtěžovat okolí.

Střeva mohou být destabilizována některými antibiotiky nebo nezdravým typem jídla. Tím jsou zničeny dobré bakterie a naopak se rozmnožují ty, které v našem těle způsobují kvasinkovou infekci. Podobný proces jako ve střevech se ale může projevit v podpaží.

Každý ekosystém potřebuje rovnováhu, aby byl zdravý. Pokud se vyhnete potravinám, které mohou poškodit ekosystém, můžete po určitou dobu omezit bakterie a eliminovat je. Zápachu tak dáte jednoduše sbohem.

Fotografie: Freepik

Nejde jen o zápach

Odborný výzkum ukázal, že celé naše tělo je spojeno s mikroby. Vědci tvrdí, že střevní mikrobiom má vliv nejen na trávení, ale také na naši pozornost a náladu. Spojení mezi naším tělem a ekosystémem se projevuje také v oblasti podpaží.

Místo toho, abychom brojili proti mikrobiomu, musíme s ním spolupracovat pracovat.

Pokud vaše mýdlo obsahuje silné povrchově aktivní látky, může odstranit ochranný maz. Přídavkem tuků a přírodních látek ale můžete spolehlivě ochránit pokožku. S těmito mýdly budou mít dobré mikroby ideální prostředí pro růst.

Zaměřte se na kosmetiky bez hliníku

Aktivní složkou, která může omezit pocení, je hliník. Raději však dlouhodobě využívejte mýdla a kosmetiku, které bakterie ve vašem podpaží přivedou do rovnováhy. Deodoranty s obsahem hliníku pomáhají krátkodobě, ale poté se začnete opět potit a ještě více zapáchat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]