Často přehlížené příčiny nočního pocení, kterým je třeba věnovat pozornost. Může se jednat o vážný stav

Fotografie: Depositphotos

Noční pocení není běžné pocení, které můžete zažívat ve vysokých teplotách nebo během náročného tréninku. Není radno ho ignorovat, protože může být signálem, že se s vaším zdravím něco děje.

Noční pocení nemusí mít nic společného s teplotou v místnosti. Může se stát, že se uprostřed noci probudíte, ložnice je dobře větraná, příjemně se vám dýchá, ale přesto jste zpocení, jako kdybyste zrovna ukončili hodinový intenzivní trénink. Tento typ nočního pocení mohou provázet i další příznaky. Pokud se tak děje pravidelně, rozhodně stav neignorujte, radí lékařka Debra Sullivan.

Hlavní příčiny nočního pocení

Pocení je zcela normální a umožňuje vám udržovat správnou tělesnou teplotu. Díky tomu pomáhá předcházet vnitřnímu poškození, zejména mozkových buněk, které jsou velmi citlivé na vysoké teploty. Pocení během spánku je však zcela jiná situace. Pokud se tak děje často, může to být způsobeno určitými patologiemi, jimž byste měli věnovat pozornost.

Infekce zvyšují tělesnou teplotu

Nezapomínejte, že infekce zvyšují tělesnou teplotu kvůli boji proti bakteriím nebo virům, respiračním nebo vnitřním infekcím. Kvůli tomu mohou způsobit zvýšení teploty během noci, kdy tělo aktivuje všechny mechanismy samoregulace, včetně pocení. Existují i ​​závažnější infekce, nelze nezmínit endokarditidu a tuberkulózu. Je třeba si hlídat, zda noční pocení nedoprovází i jiné příznaky.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Štítná žláza je taková kouzelná skříňka hormonů. Ačkoli je jedním z nejmenších orgánů v těle, zastává jednu z nejdůležitějších funkcí. Produkuje hormony, které jsou zodpovědné za celkový chod organismu. Právě díky štítné žláze můžete syntetizovat další důležité hormony. V důsledku nerovnováhy hormonů se mění práce celého organismu, včetně řídicích center mozku.

žena si nechává vyšetřit štítnou žlázu u lékaře
Fotografie: Freepik

Léky vyvolávající pot

Mnohé z léků jsou schopné vyvolat pot bez zjevného důvodu, včetně antidepresiv a anxiolytik. Také alkohol, drogy a tabák mohou ovlivnit regulaci tělesné teploty. Snažte se vyhnout těmto návykovým látkám co nejvíce. Nikdo netvrdí, že se z vás musí stát ze dne na den abstinent, ale s alkoholem opatrně. Drogy a cigarety byste samozřejmě měli vyřadit ze svého života úplně.

Na vině mohou být i psychologické důvody

Psychologické důvody jsou velmi různorodé. Během noci váš mozek shrnuje, co jste se naučili a prožili během dne, v podstatě neustále pracuje. Je zřejmé, že pokud jste prožili náročný den, spoustu vzrušení nebo jste se ocitli ve stresové situaci, bude to mít následky. Tím může být například noční pocení. Pamatujte, že pokud je noční pocení příliš časté a nekontrolovatelné, navštivte svého lékaře. Možná vám vaše tělo chce něco sdělit a vy byste mu měli věnovat pozornost.

Zdroj: Healthline