Himalájská sůl: Fakta a mýty o této populární soli, které většina lidí nezná

Fotografie: Freepik

Himalájská sůl je známá především svou neobyčejnou, oranžovo-růžovou barvou. Její cena je vyšší, než u obvyklé soli. Poznejte, Co všechno se skrývá za názvem himalájská sůl.

Zatímco za kilogram běžné kuchyňské soli stojí obvykle do deseti korun, za himalájskou sůl zaplatíte několikanásobnou cenu. Obvykle od 50 Kč za kilogram. Přesto je himalájská sůl velmi oblíbená. Svůj původ má v Himalájích. Avšak většina komerčních solí, které se dnes pod tímto názvem prodávají, se těží v průmyslových solných dolech v centru Pákistánu. Jiné názvy produktu jsou: „Růžová krystalická sůl“, „Ursalz“, „Karakorum sůl“ nebo „Hunza sůl“. Pokud hledáte originál, věnujte pozornost štítku!

Fotografie: Freepik

Proč je himalájská sůl růžová?

Tato sůl byla poprvé objevena po odtoku někdejšího moře. Je typická svou růžovou barvou, která je způsobena sloučeninami železa nebo řasy. Nejen že tyto minerály způsobují krásnou barvu soli, himalájská sůl je také způsobem, jak do svého těla dostat větší množství minerálů, například:

  • Sodík: regulace vody v našem těle.
  • Chlorid: ovlivňuje metabolické procesy.
  • Vápník: důležitý pro zdraví zubů a kostí.
  • Hořčík: dobrý pro funkci svalů.

A jak je to s jódem, který je běžnou složkou kuchyňské soli? Některé druhy himálajské soli ho obsahují, jiné ne. Pokud se chcete tomuto prvku vyhnout, hledejte přípravky, které nemají ve složení jód. Tato informace je uvedena na obalu.

Fotografie: Freepik

Je himálajská sůl zdravá?

Mnoho lidí je přesvědčeno o účincích růžové soli na zdraví. Říká se, že snižuje krevní tlak, reguluje trávení, zlepšuje spánek, pomáhá při onemocněních dýchacích cest, normalizuje vodní bilanci v těle. Avšak vzhledem k tomu, že sůl neužíváme ve velkém množství, je příjem těchto živin malý, může ale sloužit k podpoře příjmu těchto minerálů. Neměli byste jej ale považovat za jediný zdroj.

Může mít himalájská sůl nežádoucí účinky?

Populačním problémem obvykle je to, že solíme více, než bychom měli. A příliš slaná jídla předkládáme také našim dětem. Některé zpracované výrobky (salámy, vařené polotovary a další) obsahují tolik soli, že nemusíme používat další sůl. Studie ukázaly, že nadměrná konzumace soli podporuje rozvoj vysokého krevního tlaku. Himalájská sůl je dnes už také součástí kosmetiky, například ve formě peelingu nebo jako přísada do koupele.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]